Lyžařské běžecké trasy v Krušných horách: Tipy na výlety

KRUŠNOHORSKÁ LYŽAŘSKÁ MAGISTRÁLA
klm-rolava
Krušnohorská lyžařská magistrála (KLM) je páteřní trasou vedoucí po hřebeni Krušných hor v délce necelých 41 km. Propojuje zimní krušnohorská střediska a osady od Bublavy přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. V celé své délce je pravidelně strojově udržována a díky rozsáhlé síti návazných tras se na ní snadno dostanete i z Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů a celé řady dalších lokalit. Běžkaři, kteří se nechystají na přejezd celé magistrály, ale pouze určitého úseku s návratem do výchozího bodu, mohou zpravidla využít alternativní zpáteční trasu ať už na české nebo německé straně krušnohorského hřebenu. Běžkaře jistě potěší možnost občerstvení v obcích, které magistrála míjí, nebo v tradičních lokalitách přímo u stopy, ať už u Červené jámy, Hřebečné (maringotka) nebo na Jelení. 
Trasa Krušnohorské lyžařské magistrály (41 km)

OKOLÍ BOŽÍHO DARU
bozi-dar-bezecka trasa smer myslivnyBoží Dar je bezesporu nejznámějším krušnohorským střediskem a v široké nabídce sportovního vyžití nemohou chybět ani perfektně udržované trasy pro běžkaře. Těch se v okolí městečka nachází několik desítek kilometrů s okruhy vhodnými pro nejmenší běžkaře i výkonnostní sportovce. Pokud se vydáte od hospůdky Špičák po trase Krušnohorské lyžařské magistrály ve směru na Hřebečnou, budete mít vedle sportovního vyžití navíc možnost spatřit po zbývající část roku nepřístupnou část národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště nebo se kochat pohledem na Božídarský Špičák z hráze Mrtvého rybníku. Vedle tras vhodných na celodenní výlet či pro fyzicky zdatné běžkaře (směr Plešivec, Pernink nebo Mílov) je zejména u rodin s dětmi čím dál více oblíbená trasa naučné stezky Ježíškova cesta s možností občerstvení a využití rozličných herních prvků. Zvláště u malého okruhu Ježíškovy trasy je třeba dbát zvýšené opatrnosti – pohybují se zde jak běžkaři, tak i pěší, z nichž nezanedbatelnou část tvoří malé děti. Pestrou nabídku místních tras je doplňuje v nedalekém saském pohraničí rozsáhlá síť tamních běžeckých stop. Česko-německé trasy na sebe plynule navazují např. na Hubertkách, u Tellerhäuseru nebo u vzdálenějšího Mílova.

Tipy na výlety v okolí Božího Daru
Boží Dar – Pernink po KLM (13,8 km)
Boží Dar – Myslivny – rozcestí pod Špičákem – Plešivec (9,6 km)
Boží Dar – Barbora – Mrtvý rybník – Boží Dar (20,9 km)
Boží Dar – Myslivny – Mílov – Bludná – Hřebečná – Mrtvý rybník – Boží Dar (25,7 km)
Malý okruh Ježíškovy cesty (4,5 km)
Velký okruh Ježíškovy cesty (11,4 km)

OKOLÍ KLÍNOVCE
magistrála halže 02 2015V okolí Loučné pod Klínovce i krušnohorských tisícovek Meluzíny a Macechy jsou pravidelně upravovány stopy v délce téměř 50 km. Oblíbená je zejména magistrála mezi Horní Halží a Selským lesem (cca 800 m od Hotelu Nástup ve směru na Měděnec), a to jak pro svůj nenáročný profil bez prudkých stoupání či sjezdů, ale také díky šíři a kvalitě stopy jak pro klasický styl, tak i bruslaře. Členitější jsou pak trasy v okolí Meluzíny a Macechy a stoupání čeká i běžce, kteří vyráží z Loučné na Boží Dar nebo k Hotelu Nástup.

Tipy na výlety v okolí Klínovce
Magistrála Klínovec (Selský les) – Horní Halže a zpět (15,3 km)
Nástup – traverz – Pytlácká rokle – Na Skalách – Pod Macechou – Nástup (6,9 km)
Na Bídě (dolní stanice CineStar Express) – Loučná a zpět (5,2 km)
Pod Meluzínou – Pytlácká rokle – Suchá – Pod Meluzínou (13,5 km)

Běžkotoulky: Klínovec (Česká televize, únor 2012)
klinovec-bezkotoulky

OKOLÍ ABERTAM
abertamy-větrov-zima-2016 Nenáročný terén a pohodlné parkování bezprostředně u nástupu do běžecké stopy činí z Abertam ideální místo především pro rodiny s dětmi. Pro ty, kteří se s lyžemi teprve seznamují, je tu hned v dosahu parkoviště (areálu technických služeb) upravován krátký okruh „okolo hroudy“, zdatnější běžkaři se mohou vydat ve směru na Červenou jámu, Blatenský vrch (na obou místech možnost občerstvení) nebo dále na Boží Dar, Mílov či Jelení. Klasickou stopou se přes Východní Abertamy dostanete k legendární Švýcarské boudě (bohužel v současnosti mimo provoz) a na Plešivec (občerstvení, ubytování), popřípadě si můžete udělat pěkný okruh kolem Barbory, Mrtvého rybníka a Hřebečné zpět do Abertam. Každopádně okolní síť běžeckých stop skýtá takřka neomezené možnosti okruhů rozličných délek i náročnosti terénu.

Tipy na výlety v okolí Abertam
Abertamy – Červená jáma – Bludná – Blatenský vrch – Pernink – Abertamy (13 km)
Abertamy – Hřebečná – Boží Dar (12,3 km)
Abertamy – Hřebečná – Mrtvý rybník – Barbora – Vých. Abertamy (14,4 km)
Abertamy – Pernink – Horní Blatná (4,9 km)
Abertamy – Bludná – Mílov/kaplička – Myslivny – Hřebečná – Abertamy (26 km)
Abertamy – Jelení po KLM (14,5 km)

OKOLÍ PERNINKU
pernink-černá cesta-karlův běh -2015Pernink je tradičním krušnohorským střediskem zimních sportů a tuto skutečnost dokládá jak vysoká návštěvnost tamních lyžařských areálů, tak i hustá síť běžeckých tras v jeho okolí. A nejen tam – přímo v obci totiž běžkařům slouží 800 metrů dlouhé kolečko, které je v zimní sezóně ve večerních hodinách osvětleno a samozřejmostí je jeho pravidelná strojová údržba. Pernink se nachází v srdci západního Krušnohoří a běžecké stopy odtud vedou všemi směry – na Jelení, do Horní Blatné, Abertam i na necelých 15 km vzdálený Boží Dar. Nástupních míst na lyžařské trasy najdete v Perninku hned několik. Pokud se po magistrále na Jelení, zvolte nástup z Nádražní ulice nebo od nádraží, pro směr Horní Blatná/Boží Dar nastupujte do stopy z Bludenské ulice a do Abertam vyražte od vysílače nad ulicí Andělskou. Na „letišti“ nedaleko vysílače najdou místo pro sportovní vyžití také běžkaři se svými psími mazlíčky – zvláště pro ně je tam upravováno 1,5 km dlouhé kolečko . Další možností, jak se z Perninku dostat na běžkách do Abertam je po trase cyklostezky, která vede podél silnice a v zimě je pro běžkaře pravidelně strojově upravována. Samozřejmostí střediska, jakým je Pernink, je široká nabídka ubytování, stravování i dalších služeb, které jsou návštěvníkům obce k dispozici (prodejny potravin a sportovních potřeb, kino, informační centrum, pošta atd.). Na lyžařských trasách v dosahu Perninku mohou běžkaři využít hned několika možností občerstvení – na Spáleništi, Blatenském vrchu a v areálu technických služeb u Abertam.

Tipy na výlety v okolí Perninku
Pernink – Horní Blatná a zpět (5,7 km)
Pernink – Korce – Jelení (10,2 km)
Pernink – Blatenský vrch – Bludná – Červená jáma – Pernink (11,3 km)
Pernink – Hřebečná – Boží Dar (13,4 km)
Pernink – Abertamy – Bludná – Pernink (10,7 km)

OKOLÍ HORNÍ BLATNÉ A POTŮČKŮ
bucinska cesta jeleni horni blatna pernink krusne hory bezkyDříve hornické město – Horní Blatná – leží na křižovatce lyžařských tras mezi Perninkem, Bludnou, Potůčky a Jelením – v běžecké stopě se tak do Blatné dostanete doslova ze všech směrů. Oblíbená, tradiční trasa vede z Horní Blatné jihozápadním směrem na Bučinskou cestu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu – a přes Korce dále do Jelení nebo německého Hennebergu. Pravidelně udržovány jsou i trasy do Perninku a dále do Abertam, na Blatenský vrch a přes Bludnou na Mílov nebo v opačném směru k Červené jámě. Od roku 2016 je také pravidelně upravován okruh mezi Horní Blatnou a Potůčky.
Milovníky jízdy na saních potěší místní sáňkařská dráha, která na své kilometrové trase z Blatenského vrchu ztrácí přes 100 výškových metrů. Ani na sjezdovky to z Blatné není daleko – využít můžete služeb hned několika areálů v dosahu městečka, např. v Potůčkách, Perninku nebo na Plešivci.

Tipy na výlety v okolí Horní Blatné
Horní Blatná – Pernink – kaplička – Schuppenbergská cesta – Horní Blatná (6,2 km)
Horní Blatná – Jelení – hraniční přechod – Kammloipe – Henneberg – Horní Blatná (21,4 km)
Horní Blatná – Pernink u brodu – hájovna Lesík – Červená jáma – Bludná – Horní Blatná (9,7 km)

OKOLÍ NEJDKU A VYSOKÉ JEDLE
nejdek-vysoka-jedle-bezecke-lyzarske-trasy-bezkyZa příznivých sněhových podmínek lze běžky nasadit nedaleko centra Nejdku, na Žižkově vrchu, a využít tamní kolečko nebo stoupat k Severní louce a Vysoké Jedli. V případě nesouvislé sněhové pokrývky v těsném okolí města se jako alternativní výchozí místo nabízí výše položená zmíněná osada Vysoká Jedle, ze které se běžkař po strojově upravené trase dostane až na Chaloupky, Jelení, Přebuz nebo do nedaleké Vysoké Pece. Ta vedle možnosti občerstvení nabízí také nový areál „Radon arena“, ve kterém se nadšenci z místního lyžařského oddílu pravidelně starají o 3 kilometrové kolečko, sloužící jak k tréninkovým účelům místních borců, tak pro sportovní veřejnost.

Tipy na výlety v okolí Nejdku
Nejdek – Vysoká Jedle – Vysoká Pec – Nejdek (10,6 km)
Vysoká Jedle – Chaloupky –Vysoká Pec – Vysoká Jedle (16,7 km)
Vysoká Jedle – Chaloupky – Jelení – Pernink nádraží (vlakem zpět do Nejdku) (24,7 km)

NOVÉ HAMRY A JELENÍ
jelení-nové hamry-běžecké lyžařské trasySpecifický ráz krajiny dodává okolí Nových Hamrů malebné údolí říčky Rolava, jejíž proud do těchto končin přináší specifické a oproti okolním hřebenům citelně chladnější klima. I proto se sníh na oblíbené běžecké trase z Nových Hamrů na Chaloupky drží déle než je v této nadmořské výšce běžné. Pokud se z Chaloupek vydáte na Jelení, projíždíte v bezprostřední blízkosti národní přírodní rezervace „Rolavská vrchoviště“ a dále se můžete připojit na nedalekou „Kammloipe“ (německá hřebenová trasa) nebo pokračovat po Krušnohorské magistrále na západ k Rolavě nebo východním směrem na Pernink a Horní Blatnou. Pěkný okruh vhodný pro středně náročného běžkaře najdete mezi Chaloupkami a Vysokou Pecí, respektive Havraním vrchem – vede po Petrlíkově cestě a tzv. Valešce a měří 7,6 km mapa. Kombinací lyžařských tras mezi Novými Hamry, Vysokou Pecí, Vysokou Jedlí a Přebuzí vzniká nespočet dalších okruhů, ze kterých si na míru vybere každý lyžař, ať už začátečník nebo zkušený horal.

Tipy na výlety v okolí Nových Hamrů
Nové Hamry (u spadlého mostu) – Havraní vrch – Petrlíkova cesta – Valeška – N. Hamry (12,1 km)
Nové Hamry (Chaloupecké parkoviště) – Chaloupky – Vysoká Pec – Havraní vrch – N. Hamry (16,7 km)
Nové Hamry – Chaloupky – Jelení – Rolava – Chaloupky – Petrlíkova cesta – Havraní vrch – N. Hamry (27,5 km)
Nové Hamry (Chaloupecké parkoviště) – Chaloupky – Jelení – hran. přechod Jelení (12,4 km)

Běžkotoulky: Nové Hamry(Česká televize, únor 2012)
nove-hamry-bezkotoulky

OKOLÍ PŘEBUZI
PREBUZ lyzarske bezecke trasyOkolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.
Díky nadšení několika místních majitelů čtyřkolek jsou během posledních několika sezón pravidelně upravovány stopy ve směru na Kraslický Špičák a dále na Novou ves u Stříbrné i do údolí Rolavy k oblíbeným trasám u bývalé osady Chaloupky. Krušnohorská lyžařská magistrála prochází severně od Přebuzi přes bývalou osadu Rolava, odkud mají běžkaři hned možnost volby mezi řadou okruhů, ať už ve směru na Ostružník a dále Bublavu, do Jelení a na Chaloupky či k nejvýše položené vodní nádrži v Krušných horách – Carlsfeld.
Přebuz nabízí svým návštěvníkům možnost parkování, občerstvení i ubytování, a to v bezprostřední blízkosti městského úřadu. Přímo za tamní hospůdkou začínají běžecké stopy, po kterých se dostanete buď do údolí Rolavy a dále na Chaloupky nebo přímo na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu.

Mapa lyžařských běžeckých tras v okolí Přebuzi.

BUBLAVA A OKOLÍ
bublava rolava predni ostruznik bezky krusne horyBublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu – a nabízející několik dalších okruhů pro běžkaře ve svém bezprostředním okolí. Nabídku lyžařských běžeckých tras navíc rozšiřuje návaznost na sousední německé trasy, především známou hřebenovku „Kammloipe“ a okruhy v okolí Mühleithenu.
Nejblíže z centra obce lze na běžkách vyjet na „Bublavský okruh“ který začíná nedaleko místního obecního úřadu a vede v nenáročném terénu a délce zhruba 4 km po pastvinách na západ od obce. Na hranici na stopu přímo navazuje německý okruh „Sonnenloipe“. Především bruslařům je určen okruh okolo vrchu Tisovec jižně od rozhledny Bleiberg na Olověném vrchu. Nástup na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu naleznete severovýchodně od centra Bublavy – „U vysílače“. Magistrála Vám nabízí jedinečnou možnost dostat se na běžkách přes Rolavu a Jelení až do obcí Centrálního Krušnohoří (Pernink, Boží Dar), popřípadě si v kombinaci s německou trasou „Kammloipe“ udělat příjemný přeshraniční výlet Krušnohořím.
Bublava poskytuje svým návštěvníkům perfektní zázemí od parkování a občerstvení přes možnost zapůjčení běžeckého vybavení až po ubytování a další možnosti sportovního vyžití.

Tipy na výlety v okolí Bublavy
Přehled lyžařských běžeckých tras v okolí Bublavy naleznete zde.

 

Externí odkazy:

gpsies_batch183_400x400