Poděkování partnerům údržby lyžařských tras

V lyžařské sezóně 2023/2024 bohužel nepřálo počasí běžkařům tak, jak bychom si přáli. Po slibném začátku zimy na přelomu listopadu a prosince a několika vydařených týdnech ukončila sezonu předčasně výrazná vánoční obleva. Pouze v polovině ledna si běžkaři užili pár dnů relativně pěkného lyžování. Věříme, že příští zima bude z pohledu běžkařů o poznání radostnější.

Za podporu údržby lyžařských běžeckých tras děkujeme následujícím subjektům:
* KARLOVARSKÝ KRAJ – hlavní partner údržby lyž. tras v Krušných horách
* Města NEJDEK, OSTROV, KARLOVY VARY
* krušnohorská města a obce
* Rehabilitační a léčebné centrum MEDEOR KV
* Apartmány ENGADIN Boží Dar
* MOYO HOLDING, a.s.
* BÁČA STAVEBNÍ, s.r.o.
* PraktikNR.cz, s.r.o., Veterinární ordinace, MVDr. Martin Sobota, Krušnohorský penzion JAVOR Horní Blatná, AutoKejval s.r.o., půjčovna JPK Boží Dar/Klínovec, Apartmány Peringer Pernink

Zároveň děkujeme všem ostatním dárcům, kteří v rámci veřejné sbírky podpořili údržbu lyžařských běžeckých tras v průběhu zimní sezóny částkou téměř 75 tisíc Kč.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
20.4.2024: Na hřebenech Krušných hor leží přibližně 10-15 cm sněhu. Trasy ve vyšších polohách jsou sjízdné na starších lyžích. Strojová úprava není za aktuálních sněhových podmínek možná.

5.2.2024: Po nedělním vytrvalém dešti již nejsou sjízdné ani turistické trasy v okolí Fichtelbergu a Meluzíny. Předpověď počasí je z pohledu lyžařů i nadále velmi nepříznivá.

Obr.: Skiarena Oberwiesenthal 5.2.2024 a výhled počasí pro Boží Dar

2.2.2024: Nadále jsou sjízdné lyžařské trasy v okolí Fichtelbergu nedaleko Božího Daru. Poslední úprava stop proběhla v pátek 2. února dopoledne. Viz mapový portál Karlovarského kraje. Vzhledem k pokračujícímu úbytku sněhu doporučujeme volit starší lyže.

26.1.2024: Lyžařské trasy v okolí Božího Daru již po oblevě nejsou souvisle sjízdné, na mnoha místech i delších úsecích jsou trasy zcela bez sněhu.
Sjízdné trasy jsou tak pouze v nejvyšších polohách Krušných hor, u Klínovce/Meluzíny a za hranicemi u Fichtelbergu.
U Klínovce je nejlépe sjízdná trasa mezi Dámskou, Pytláckou roklí a Meluzínou. Úprava stop, kterou na těchto trasách zajišťuje Skiareál Klínovec, je plánován na páteční odpoledne. Parkování je v omezeném počtu možné u křižovatky „Pod Meluzínou“, příp. u rozc. „Selský les“.
Nedaleko od Božího Daru je možné využít turistické trasy v okolí Fichtelbergu/Skiareny, které jsou doposud pravidelně upravované. Parkovat je možné za poplatek 2 EUR/hod. na velkoplošném parkovišti u Skiareny. Závodní tratě jsou o víkendu z důvodu konání závodů v biatlonu uzavřeny.

Fotoalba z pátku 26.1.2024: Okolí Mysliven a Božího Daru a Okolí Meluzíny a Macechy

24.1.2024: V okolí Abertam či Perninku a obecně v polohách pod 1000 m m. m. si už po oblevě nezalyžujeme. Sjízdné tak zůstávají pouze trasy v nejvyšších partiích Krušných hor (okolí Fichtelbergu, Klínovce a částečně u Božídarského Špičáku). Bohužel ani předpověď na další dny žádnou naději na zlepšení sněhových podmínek nepřináší.

Foto: Černá cesta u Perninku a Abertamy/Větrov 24.1.2024

Snímky z webkamer na magistrále u maringotky (Hřebečná) a na Bučinské cestě 24.1.2024

19.1.2024: Během čtvrtečního večera a noci na pátek proběhla úprava stop rolbami z Božího Daru, Abertam, Jelení, Vysoké Pece a Bublavy. Upravena je tak páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo poprvé v této sezoně možné upravit i část magistrály vedoucí NPR Božídarské rašeliniště (v prosinci extrémně podmáčenou). Sněhu však stále není dost a na místech, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk/tráva. Už začátkem příštího týdne dorazí další oteplení a tak pokud jen trochu můžete, vyražte na běžky o tomto víkendu, předpověď počasí je velmi příznivá!

18.1.2024: Na čtvrteční večer je v plánován výjezd roleb z Božího Daru, Abertam a Jelení (případně dle podmínek z Bublavy). Trasy budou upraveny dle aktuálních sněhových podmínek. Rozsah úpravy tras najdete tradičně na mapovém portálu Karlovarského kraje.

16.1.2024: V úterý 16.1. byly upraveny trasy u Klínovce (Meluzíny/Macechy) a mezi Loučnou a Božím Darem (celnicí).
Pravidelně jsou udržovány trasy v okolí Skiareny u Fichtelbergu.

15.1.2024: Na hřebenech hor leží poprašek čerstvého sněhu, starší podklad je nesouvislý a většina tras tak zůstává nesjízdná. Sjízdné jsou trasy v okolí Klínovce (Meluzíny/Macechy), nad božídarskou celnicí (směr Neklid/Loučná) a v okolí německého Fichtelbergu, kde nadále probíhá pravidelná údržba stop (viz mapový portál Karlovarského kraje). Vydatnější sněžení očekáváme ve středu a v noci na čtvrtek, nicméně dle předpovědi hrozí, že by sněžení mohlo přecházet i ve vyšších polohách v déšť.

11.1.2024: Zatímco v nižších polohách Krušných hor sníh zcela odtál a i na trasách v okolí Božídarského Špičáku zůstal jen na několika málo úsecích, Skiareálu Klínovec se daří udržovat stopy na trasách v okolí Meluzíny, Macechy i mezi Loučnou a božídarskou celnicí. Pěkné svezení je zejména na „traverzu“ od Dámské k Pytlácké rokli a Meluzíně. Na propojkách hlavních tras vedoucích po užších lesních cestách naopak sníh místy chybí.

Foto: Okolí Meluzíny a Neklidu/božídarské celnice 11.1.2024. Další fotky ZDE

8.1.2024: Lyžařské běžecké trasy v oblasti mezi Božím Darem a Bublavou aktuálně nejsou sjízdné.
V pondělí 8. ledna proběhla úprava stop v okolí Klínovce/Meluzíny a z Loučné k božídarské celnici. Ne všechny úseky tras označených na mapovém portálu KV kraje jsou ale sjízdné! (např. ze Suché k Pytlácké rokli, ale i další).
Sjízdné jsou trasy v okolí Fichtelbergu (DE).


2.1.2024: Od pondělního večera padá na hřebenech hor sníh, poměrně vydatné sněžení potrvá i během úterního dopoledne. Bohužel již v úterý odpoledne bude sněžení s oteplením přecházet v déšť, a to i v nejvyšších polohách Krušných hor. Zlepšení sjízdnosti lyžařských tras tedy výhledově neočekáváme. O nadcházejícím víkendu by se mělo, nejen na horách, výrazně ochladit. Zda napadne dost sněhu, aby mohla být obnovena strojová údržba lyžařských tras, zatím nelze z aktuálních předpovědí počasí odhadnout.

28.12.2023: Souvisle sjízdné trasy už v „karlovarské“ části Krušných nejsou. Poslední údržba stop rolbou proběhla v noci na středu na velkém okruhu Ježíškovy cesty (+ dále po Jáchymovské spojce k abertamské silnici a od rozc. pod Špičákem k Mrtvému rybníku). Výše uvedené trasy jsou tak v nejlepší kondici z tras v oblasti od Božího Daru po Bublavu. I na těchto trasách je ale nutné některé úseky bez sněhu přenášet. V nejlepší kondici je Jáchymovská spojka mezi Myslivnami (v dolní části u Mysliven je kus odtátý) a rozc. pod Špičákem, úsek magistrály mezi rozc. pod Špičákem a Mrtvým rybníkem, Špičácká cesta (mimo vjezd do lesa z louky u Wunderblume a spodní části, kde je ve sněhu hodně jehličí) a Vodárenská cesta (na několika místech jehličí či odtátý sníh).

Webkamery *** Předpověď počasí

Foto: Snímky z webkamer na rozc. pod Špičákem a u maringotky 28.12.2023

26.12.2023: V úterý ráno proběhla úprava stop mezi Božím Darem, Myslivnami, Wunderblume a Mrtvým rybníkem. Úbytek sněhu je ale rychlý, a odtátých míst každým dnem přibývá.
V noci na středu by teplota měla klesnout pod nulu, trasy v okolí Božího Daru tedy před ochlazením ještě jednou upravíme v podobném rozsahu jako na úterý. Nejspíš půjde o poslední výjezd rolby v tomto roce. Budeme doufat, že zkraje ledna sníh opět bude padat , i když předpověď počasí zatím v tomto směru příliš optimistická není.

25.12.2023: Sníh na horách mizí před očima. Pláně v okolí Abertam i Hřebečné jsou už z části bez sněhu a sjízdné tak zůstávají pouze trasy ve vyšších polohách. Na úterní ráno je tak plánovaná úprava stop pouze rolbou z Božího Daru. Poměrně dobře sjízdný zatím zůstává velký okruh Ježíškovy cesty, i tam je nicméně několik míst, kde sníh odtál (příjezd k Myslivnám od B. Daru, Jáchymovská spojka u Mysliven, výjezd od silnice po Kaffenberské cestě ke Krmelci). Ani předpověď počasí na příští dny není bohužel nijak příznivá.

Foto: Ježíškova cesta u B. Daru, Jáchymovská spojka a pláně u Abertam a Hřebečné 25.12.2023

22.12.2023: Během sobotního rána a dopoledne bude probíhat úprava stop rolbami od Božího Daru až po Bublavu. Během noci na sobotu i dne očekáváme vydatné sněžení, které bude později přecházet postupně od nižších poloh v déšť. Cílem sobotního výjezdu roleb není jen úprava stop pro běžkaře, kteří vyrazí v sobotu na lyže, ale „utažení“ nového sněhu, který tak o něco lépe odolá dešti a teplému počasí v následujících dnech.

20.12.2023: V noci na středu napadly na hřebenech Krušných hor 2-3 cm mokrého sněhu. Rolby dnes nevyjíždí. Ve čtvrtek očekáváme silný vítr a déšť, v pátek by mělo na horách opět sněžit. V případě, že se předpověď počasí nebude výrazně měnit, proběhne úprava stop po sněžení v sobotu ráno.

18.12.2023: V noci na úterý proběhne úprava lyžařských tras u Božího Daru (směr Krmelec/Myslivny, Jáchymovská spojka, Špičácká a Vodárenská cesta, Cínová stezka).
Vzhledem k výskytu odtátých míst a obecně slabší vrstvě sněhové pokrývky v nižších polohách (okolí Abertam, Perninku, Jelení, Přebuzi, Bublavy) ostatní rolby zatím nevyjíždí.
Většina tras v polohách nad 900 m n. m. je s opatrností sjízdná (obecně se sjízdnost zlepšuje s rostoucí nadmořskou výškou).
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Informace ke stavu lyžařských tras 15.12.2023: Ve vyšších polohách Krušných hor jsou ve stopě i přes oblevu dobré podmínky, pozor ale na podmáčená místa, která se v menší či větší míře vyskytují na většině tras. Na loukách, kde sníh odtával obecně rychleji, může být místy ve stopě tráva.
Pokud se chystáte o víkendu na běžky, volte trasy ve vyšších polohách. Nedoporučujeme např. trasu podél Rolavy v okolí Chaloupek, kde je již řada odtátých a podmáčených míst a obecně také trasy vedoucí mimo zpevněné cesty.
Pokud máte možnost volby, berte starší lyže.
Většina sjízdných tras je upravena z dnešního rána, na sobotu plánujeme navíc upravit trasu mezi Abertamy, Červenou jámou, Bludnou, Hřebečnou, Mrtvým rybníkem, rozc. Pod Špičákem a Barborou.

Foto: Magistrála mezi Rolavou a občerstvením Na celnici u Jelení, 15.12.2023 (kritický úsek s několika silně podmáčenými místy začíná nedaleko za Celnicí ve směru na Rolavu a je dlouhý cca 500 m, zbývající část trasy je v dobrém stavu.).

Úprava stop 15.12.2023: Na horách se konečně lehce ochladilo, přestalo pršet a přes noc připadlo několik málo cm nového sněhu. V pátek nad ránem vyrazily do terénu rolby z Božího Daru, Abertam a Jelení. Ze čtvrtečního večera je upravená magistrála v úseku Rolava – Bublava.
V okolí Božího Daru jsou upraveny téměř veškeré trasy vedoucí po zpevněných cestách (k Myslivnám a k rozc. Pod Špičákem). Z Abertam je upravena trasa na Červenou jámu, Bludnou, po Černé cestě do Perninku, spojka k Horní Blatné (pouze po potok na pláni) a Schuppenberská cesta. Rolbou z Jelení byla upravena Bučinská cesta a trasa Jelení – celnice – Rolava i stopy na louce u Přebuzi.
Sněhu s oblevou výrazně ubylo, některá místa jsou značně podmáčená, na loukách je sněhu obecně méně (někde sníh prosvítá na trávu). Ve vyšších polohách jsou nicméně podmínky stále velmi slušné.

Údržba lyžařských tras v týdnu 11.-15.12.2023
Vzhledem k výraznému oteplení a deštivému počasí rolby zatím po víkendu nevyjíždí. Výjimkou je úprava osvětleného kolečka v Perninku a cyklostezky Pernink – Abertamy, která proběhla v úterý 12.12. odpoledne a středeční úprava stop u Loučné/Klínovce. Další úpravu stop, původně plánovanou na noc ze středy na čtvrtek, odsouváme vzhledem k nepříznivému počasí na čtvrteční večer (předběžně).

Foto: Stav magistrály u Bublavy 13.12.2023 (vzhledem k počasí v posledních dnech podmínky dobré, pouze u nástupu na magistrálu jehličí ve stopě a ve sjezdech od Havaje v obou směrech potok přes cestu)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Údržba lyžařských tras na víkend 8.-10.12.2023

Neděle 10.12.: Na horách připadlo přes noc přibližně 10 cm mokrého sněhu, rolby jsou od brzkých ranních hodin v terénu. Upravovány jsou trasy v okolí Bublavy, Přebuzi, Jelení, Horní Blatné, Perninku, Abertam i Božího Daru. Upravena je i trasa mezi Horní Blatnou a Potůčky nebo trasa pro pěší z Abertam na Červenou jámu. Využijte pěkných stop než začne hřebeny hor zkrápět déšť .

Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
V pátek dopoledne proběhla úprava stop v okolí Perninku (osvětlené kolečko, cyklostezka do Abertam, psí kolečko na letišti). Upraveny byly trasy v okolí Loučné a Meluzíny.

Během pátečního odpoledne budou skútrem upraveny stopy na Nejdecku (Žižkův vrch, Vysoká Jedle, Severní louka, propojka na Vys. Pec).

V noci na sobotu proběhne rozsáhlá úprava tras rolbami z Bublavy, Vysoké Pece, Jelení, Abertam i Božího Daru. V plánu je úprava všech tras, na kterých již probíhala údržba v předchozích dnech. Navíc bude upravena trasa z Mysliven k Mílovské kapličce.

Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Údržba lyžařských tras na víkend 8.-10.12.2023

Ve středu dopoledne byla upravena trasa Abertamy – Pernink – KLM kolem kapličky – Schuppenberská cesta – Bučinská cesta – Jelení. Dále byla upravena trasa Jelení – Chaloupky – Petrlíkova cesta – Havraní vrch/Vysoká Pec – Spadlý most – Nové Hamry/sjezdovka.

Po poledni je na Bublavě upravován Bublavský okruh.

Další úpravy stop jsou plánované na středeční večer, kdy budou vyjíždět rolby z Bublavy (směr Rolava), Jelení (Rolava, Přebuz, Chaloupky), Abertam (Mrtvý rybník, rozc. pod Špičákem, Šlajsna) i Božího Daru (malý a velký okruh Ježíškovy cesty, Vodárenská cesta). 

Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Údržba lyžařských tras 5.12.2023

V noci na úterý budou upraveny trasy mezi Božím Darem, občerstvením Krmelec a Myslivnami, včetně Cínové stezky.

Na úterní ráno je v plánu výjezd rolby z Abertam a úprava tras směr Pernink, Horní Blatná, Bludná, Červená jáma a maringotka Hřebečná.

Další výjezd roleb, včetně Jelení a Bublavý, je plánován na středu.

Údržba lyžařských tras 3.12.2023

Vnoci na neděli připadlo na hřebenech hor V několik cm čerstvého sněhu, úprava stop tak probíhá ve větším rozsahu, než bylo původně v plánu.
Upraveny jsou již stopy v okolí Božího Daru až po Myslivny a rozc. pod Špičákem, dále k Mrtvému rybníku, na Bludnou a Červenou jámu, do Horní Blatné a Abertam. Probíhá úprava stop u Perninku a trasy z Perninku do Horní Blatné.
Z Bublavy je upravena magistrála k Rolavě i Bublavský okruh.
Během dne bude upravena i trasa Jelení – celnice – Rolava – Přebuz.
Děkujeme rolbařům za jejich práci i vám, že na úpravu lyžařských stop přispíváte.

Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

2.12.2023: Na neděli budou upraveny nejvytíženější trasy v okolí Božího Daru, Abertam/Perninku a magistrála v úseku Bublava – Rolava. Na většině ostatních tras je stav stop velmi dobrý.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Údržba lyžařských tras 1.-2.12.2023

Čeká nás první víkend v „ostrém“ provozu. V noci na sobotu proto proběhne rozsáhlá úprava lyžařských stop od Bublavy až po Boží Dar.
Vedle údržby tras upravených v posledních dnech je v plánu projetí např. Schuppenberské cesty nebo trasy mezi Horní Blatnou a Potůčky. V průběhu soboty by měly být upraveny stopy u Nejdku (skútrem) mezi Žižkovým vrchem a Severní loukou.
Naopak na některých trasách zatím není možné stopy upravovat, zejména z důvodu těžby či dopravy dřeva.
Mezi tyto trasy patří:
– Bučinská cesta (Jelení – silnice Hamry/Blatná)
– Jelení – Chaloupky – Nové Hamry
– spojka mezi elektrovodem a přebuzskou silnicí u Rudného
– Myslivny – Mílov – Háje (- Bludná)
– Nová slatinská cesta (Vých. Abertamy – Mrtvý rybník)

Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

NOVÉ VEDENÍ MAGISTRÁLY V ÚSEKU JELENÍ – ROLAVA

Vzhledem ke skutečnosti, že není nadále možné strojově udržovat lyžařské stopy na silnici č. III/2189 z Jelení na Rolavu, byla magistrála v tomto úseku přeložena na „severní“ trasu vedoucí kolem občerstvení Na Celnici, podél státní hranice a dále na jih skrze NPR Rolavská vrchoviště, po cestě zvané „Falešný metr“ (mapa).
Najít objízdnou trasu nebylo vzhledem k hospodářským zájmům v území, přísné ochraně přírody v Národní přírodní rezervaci i soukromému vlastnictví vůbec jednoduché.
Děkujeme proto Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Lesní správě LČR Horní Blatná, Polesí Nejdek Arcibiskupství pražského a panu Pokludovi z Vysoké Pece za vstřícnost a umožnění udržovat lyžařskou trasu po cestách a pozemcích v jejich vlastnictví či správě.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Údržba lyžařských tras 30.11.-1.12.2023

Pernink/Abertamy: V pátek v dopoledních hodinách probíhá úprava okruhů na perninském letišti, trasy Pernink letiště – Abertamy a cyklostezky Abertamy – Pernink. Odpoledne bude upraveno osvětlené kolečko v Perninku.
Boží Dar: Úprava stop proběhla v noci na pátek v rozsahu: malý a velký okruh Ježíškovy cesty + spojky k hranicím (Hubertky, Tellerhäuser), Vodárenská cesta, trasa hřbitov – celnice (nad areály Novako a Hranice).
Bublava – Přebuz: Během čtvrtečního odpoledne byla upravena magistrála mezi Bublavou a Rolavou (rolbou) a stopy na pláni nad Přebuzí (čtyřkolkou se stopovačem – na klasiku).
Vysoká Jedle: V noci na pátek byla upravena trasa z Vysoké Jedle k přebuzské silnici.
Areál Eduard: Trasy v areálu Eduard jsou ze čtvrtka upraveny na bruslení.
Aktuální informace o úpravě lyžařských tras najdete na mapovém portálu Karlovarského kraje a na našem Facebooku.
Další úprava stop je plánovaná na sobotní ráno.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kraslicko se dočkalo „své“ rolby na úpravu stop

30.11.2023: Na západ Krušných hor dorazila nová posila: Rolby na úpravu běžeckých stop se dočkala i nejzápadnější oblast Krušnohoří, mikroregion Kraslicko. Sloužit bude primárně k údržbě magistrály mezi Bublavou a Rolavou, ale také ostatních tras v okolí Přebuze a Bublavy. Na Bublavě už tak nebude nutné čekat na dojezd značně vzdálené rolby z Jelení, kterou byly upravovány desítky kilometrů tras od Perninku, přes Nové Hamry, Chaloupky a Rolavu až po Bublavu.
Nákup sněžné rolby by nebyl možný bez štědré podpory Karlovarského kraje (dotace 80 % z ceny 3 mil. Kč) a měst a obcí z Kraslicka a Sokolovska (Bublava, Kraslice, Chodov, Rotava, Stříbrná, Přebuz, Šindelová). Děkujeme!
Poděkování patří také všem subjektům i jednotlivcům, kteří údržbu běžeckých tras podporují, ať už jako sponzoři nebo prostřednictvím veřejné sbírky – díky!
A to nejlepší na závěr: První „zatěžkávací“ úprava stop proběhla již ve středu v podvečer v bezprostředním okolí Bublavy. Další výjezd rolby, během kterého by měla být upravena mj. magistrála na Rolavu, je plánován na čtvrteční odpoledne.

Údržba lyžařských tras 29.11.2023
V noci na středu byly upraveny trasy mezi Perninkem, Abertamy, Horní Blatnou, Bludnou, Hřebečnou a Božím Darem. Upravena je mj. také trasa mezi rozc. pod Špičákem a Plešivcem nebo spojka od maringotky k Hřebečné (http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

Z úterního odpoledne je upraveno kolečko v Perninku, cyklostezka Pernink – Abertamy a trasa z Perninku do Horní Blatné.

Průběžně jsou upravovány trasy v okolí Vysoké Pece.

Z Jelení je upravená stopa k Celnici a po nové, severní trase od celnice k Rolavě, včetně propojky Rolava/Vřesoviště – Kammloipe (https://mapy.cz/s/cotepasece).

Na středeční podvečer je plánován první výjezd rolby z Bublavy.

Zatím bez údržby jsou cesty: Mílovská, Nová Slatinská, Bučinská, trasa Jelení – Chaloupky – Nové Hamry (těžba/odvoz dřeva), magistrála přes Božídarské rašeliniště (voda).

Stav lyžařských tras 28.11.2023

Během noci na úterý 28. listopadu i v průběhu úterka očekáváme vydatné sněžení. Další úprava stop je pro oblast Horní Blatná – Pernink – Abertamy – Boží Dar plánovaná na noc z úterý na středu, případně bude probíhat během středy.
V úterý podvečer bude upravena také trasa z Jelení k celnici. Ostatní trasy v okolí Jelení a Chaloupek jsou zatím využívány k odvozu vytěženého dřeva a úprava stop na nich není možná.
Ve středu 29.11. bude na Bublavu dovezena nově zakoupená rolba. Na středeční večer je plánovaná první úprava stop v okolí Bublavy, vč. magistrály na Rolavu.

Předpověď počasí pro Abertamy (yr.no)

Úprava lyžařských tras 26.11.2023
Na nedělní ráno je naplánován další výjezd skútru z Božího Daru, předběžný plán úpravy: Boží Dar – Krmelec – Myslivny (příp. Jáchymovská spojka) + Cínová stezka/malý okruh Ježíškovy cesty.
V plánu je také výjezd abertamské rolby, která upraví trasy směr Pernink, Červená jáma, případně dle podmínek dál ve směru maringotka, Mrtvý rybník.
Možnost úpravy stop na Novohamersku/Jelení je zatím z důvodu těžby dřeva velmi omezený, upravena tak bude pouze trasa Jelení – celnice.
V průběhu dne bude skútrem upraveno kolečko v Perninku (na skate).
V sobotu večer proběhla úprava tras na loukách u Vysoké Pece.

Pro aktuální informace o upravených trasách sledujte mapový portál Karlovarského kraje.

První stopy upraveny u Božího Daru (25.11.2023)

Pozvánka na sportovní akce

3.12.2023
Adventní běh (Sokolov) info

9.12.2023
Běh s čelovkou (Ostrov) info

30.12.2023
Zahajovačky běh na lyžích (Jahodová louka) info

13.-14.1.2024
Štít Krušných hor běh na lyžích (Jahodová louka) info

27.1.2.2024
Den Krušnohorské lyžařské magistrály (Abertamy)

17.-18.2.2024
Karlův běh (Boží Dar) info

9.3.2024
115 let spolku zimních sportů – štafety na historických lyžích (Pernink/Abertamy) info

přehled dalších akcí


Zimní sezóna 2022/2023 je u konce

20.4.2023 – Lyžařská sezóna 2022/2023 je u konce, děkujeme všem za přízeň a těšíme se na další zimu, která, věříme, bude z hlediska sněhových podmínek příznivější než ta letošní.

Všem, kteří úpravu lyžařských tras podpořili zasláním příspěvku na sbírkový účet, mnohokrát děkujeme za podporu. Rádi Vám na vyžádání zašleme potvrzení o daru.

Uvítáme vaše připomínky k údržbě lyžařských tras – posílat je můžete e-mailem na adresu prvni.krusnohorska.ops@gmail.com. Děkujeme.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fotoalbum: Bučinská cesta 14.3.2023

14.3.2023 – V noci na pondělí se opět oteplilo a na hřebeny Krušných hor se snesl déšť. Stav lyžařských tras, na kterých po oblevě z předchozího týdne leželo přes víkendové sněžení jen málo sněhu, se velmi rychle zhoršuje, sníh doslova mizí před očima. Teploty nad nulou by měly vydržet během celého nadcházejícího týdne, kromě středy a čtvrtka, kdy očekáváme mírné ochlazení.

Letošní podivná zima, zdá se, definitivně končí.

Webkamery * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

11.3.2023 – Po nočním sněžení vyjela v sobotu dopoledne do terénu rolba z Abertam.
Byly upraveny následující trasy:
– Abertamy – Pernink (slušná stopa podél lesa, kde je nafoukaný sníh, jinak na pláni místy louže)
– Pernink – kolem kapličky na Schuppenberskou cestu – Bučinská cesta – Jelení
– Jelení – Chaloupky (na trase je několik velmi podmáčených míst)
– Jelení – Rolava – Ostružník – Bublava (u Jelení, Rolavy a Bublavy je velmi málo sněhu).

Během sobotního odpoledne proběhla úprava stop u Božího Daru (velký okruh Ježíškovy cesty + Vodárenská cesta).

Na sobotní večer je plánovaná úprava stop v okolí Vysoké Pece.

Webkamery * Mapový portál * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
9.3.2023 – Po nočním dešti se stav lyžařských tras, zejména v nižších polohách, citelně zhoršil. Počasí navzdory byly ve čtvrtek ráno upraveny trasy v okolí Božího Daru (viz mapka a foto) i navazující trasy za hranicemi v okolí Fichtelbergu. Podle předpovědi počasí by se mělo znovu ochladit v noci na sobotu, kdy by zároveň mělo začít poměrně vydatně sněžit. Pokud to podmínky dovolí, proběhla by další úprava stop v sobotu dopoledne.

Webkamery * Mapový portál * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

7.3.2023 – Na středeční ráno je plánovaná úprava tras mezi Vysokou Pecí, Chaloupkami, Jelením, Rolavou a Bublavou. V případě, že v úterý upravené stopy do rána zapadají, proběhne také úprava dalších tras rolbami z Perninku, Abertam a Božího Daru.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

7.3.2023 – Po pondělním sněžení vyjely v úterý ráno do terénu rolby, aby upravily trasy v okolí Božího Daru a mezi Abertamy, Červenou jámou, Blatenským vrchem, Perninkem, Jelením, Rolavou a Chaloupkami. Upraveny byly také trasy v okolí Loučné a Klínovce.

Další, vydatnější sněžení, by mělo trvat od noci na středu až do čtvrtka. Rolby budou vyjíždět dle aktuálních sněhových podmínek, předběžně počítáme s úpravou ve středu i ve čtvrtek.

Webkamery * Mapový portál * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

6.3.2023 – Dobrá zpráva pro všechny běžkaře! Během pondělního dopoledne připadl na hřebenech hor nový sníh. V úterý ráno se tak pokusíme upravit páteřní trasy v západním a centrálním Krušnohoří. Další vydatné sněžení očekáváme během středy, kdy by dle předpovědi mělo připadnout až 15 cm sněhu.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
3.3.2023 – Trasy ve vyšších polohách jsou s opatrností nadále sjízdné – některé úseky bez problémů, jinde prosvítá štěrk či hlína (častěji v klasické stopě, ale místy i uprostřed cesty v pruhu pro bruslaře). Volte určitě starší lyže. S klesající nadmořskou výškou se podmínky zhoršují, např. u Východních Abertam a Barbory na okruhu Karlova běhu už jsou některá místa úplně odtátá, viz fotoalbum.

Fotoalbum: Okolí B. Daru, Vých. Abertam a Schuppenberská+ Bučinská cesta 3.3.2023

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

1.3.2023 – V noci na středu byly rolbou upraveny trasy v okolí Božího Daru (malý a velký okruh Ježíškovy cesty, Vodárenská cesta, Cínová stezka mezi Kaffenberskou a Janouškovou cestou, mapa).
Pozor, sněhu je na některých místech málo. Ve stopě tak může být tráva, štěrk či hlína. Berte starší lyže!
Webkamery * Mapový portál * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
28.2.2023 – V noci na úterý proběhla rozsáhlá úprava stop mezi Jelením, Perninkem, Horní Blatnou, Mílovem, Myslivnami, Barborou, Hřebečnou a Abertamy (mapa).
Z pondělního podvečera jsou skútrem upraveny nejvytíženější trasy u Božího Daru. Úprava rolbou je plánována na úterní večer (malý a velký okruh Ježíškovy cesty, Vodárenská cesta).
Trasy mezi Jelením, Vysokou Pecí, Rolavou a Bublavou jsou upraveny z noci na pondělí.

Webkamery * Mapový portál * Podporují nás * Možnosti podpory úpravy stop


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
27.2.2023 – V neděli 26.2. večer proběhla úprava stop v okolí Vysoké Pece, mezi Vysokou Jedlí a Chaloupkami a na trasách Chaloupky – Chaloupecké parkoviště, Chaloupky – Jelení – Rolava – Bublava a Jelení – celnice.

Na úterý budou upraveny stopy mezi Abertamy, Bludnou, Blatenským vrchem, Perninkem a Jelením, které během neděle stačily zapadat nebo na pláních zafoukat.

Upozornění: V důsledku dešťů v minulém týdnu jsou některé trasy podmáčené. S poklesem teplot tak počítejte s možnými zledovatělými místy či úseky!

Fotoalbum: Pernink – Bludná – Červená jáma 26.2.2023 (odpoledne)* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

26.2.2023 – Na nedělní ráno je plánován výjezd roleb z Božího Daru a Abertam. Rolbou z Božího Daru bude upraven velký okruh Ježíškovy cesty (případně další trasy dle možností), rolba z Abertam vyjede směr Pernink a Jelení, poté budou upravovány trasy mezi Perninkem, Blatenským vrchem, Bludnou a Červenou jámou (případně další dle možností).

Od sobotního dopoledne připadly další centimetry sněhu a na některých místech/úsecích jsou již sněhové podmínky velmi slušné. Na druhou stranu řada míst je vyfoukaných, zejména na pláních, a některé úseky lyžařských tras jsou tak i přes vydatné sněžení téměř bez sněhu (viz foto níže ze sobotního odpoledne: vlevo Jáchymovská spojka a vpravo Špičácká cesta u Wunderblume, celé album z velkého okruhu Ježíškovy cesty ZDE).

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

25.2.2023 – Zima je zpět. Během noci na sobotu zasypalo hřebeny Krušných hor prvních pár centimetrů sněhu a další by měly připadnout v průběhu soboty i noci na neděli. Dobrá zpráva pro běžkaře je, že např. na Bučinské cestě mezi silnicí H. Blatná – N. Hamry a kamerou vydržel původní sněhový podklad a také na Schuppenberské cestě starší sníh až na pár úseků zůstal. Horší je situace na loukách a pláních, kde sníh během předešlých dnů zcela odtál a nový sníh „bere“ vítr.
Co se týče strojové úpravy, na tu je zatím sněhu málo, ale situaci budeme monitorovat a zároveň doufat v lepší podmínky.

Foto: Schuppenberská a Bučinská cesta 25.2.2023 (album)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

21.2.2023 – Většina sněhu na lyžařských trasách v důsledku deště a tepla odtála, sněžení by se mělo vrátit s ochlazením o nadcházejícím víkendu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

20.2.2023 – Tratě ve Sparkassen Skiareně pro veřejnost uzavřeny!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

18.2.2023 – Fotogalerie: Lyžařské trasy v okolí Božího Daru (18.2.2023)

17.2.2023 – Déšť, teploty nad nulou a vítr mají za následek rychlé zhoršování sněhových podmínek.
Aktuální stav magistrály u rozc. pod Špičákem, maringotky na Hřebečné a Bučinské cestě můžete sledovat na snímcích z webkamer.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

16.2.2023 – Ve čtvrtek v podvečer byly upraveny následující trasy:
– Abertamy – Červená jáma – Bludná – Hřebečná (po hřebeni)
– Červená jáma – Hřebečná – Mrtvý rybník – rozc. pod Špičákem – Myslivny
– Vodárenská cesta
– spojka od rozc. pod Špičákem k abertamské silnici
– pěší trasa Červená jáma – Abertamy
– tratě v areálu Eduard

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
15.2.2023 – Ze středečního odpoledne a podvečera jsou upraveny trasy od Bublavy přes Jelení, Vysokou Pec nebo Pernink až po Boží Dar, viz gis.kr-karlovarsky.cz/klm/. Úprava je dost náročná, někde je sníh úplně umrzlý, jinde je ho málo, ale rolbaři dělají, co můžou, za což jim patří velký dík. Přes úbytek sněhu je na celé řadě tras pořád pěkné svezení. Pozor v prudších sjezdech, kde může být sníh umrzlý a lyže hůře ovladatelné. V některých sjezdech sníh místy chybí (zatím se dají tato místa objet, např. ve sjezdech na magistrále u Jelení a Rolavy).

Reporty z lyžařských tras od běžkařů: kamzasnehem.cz
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Stopy na trasách upravených v noci na pondělí a na úterý zatím většinou drží a jejich opětovná úprava je vzhledem k rychlému odpolednímu promrzání neefektivní. V úterý v podvečer tak byly upraveny pouze okruhy na loukách u Abertam (na Větrově i směrem k Perninku, vzájemně propojené jsou za haldou).
V dobrém stavu jsou obecně stopy vedoucí po zpevněných lesních cestách ve vyšších polohách (magistrála Pernink – Jelení – Rolava – Ostružník, okolí B. Daru, Bludné,…).
Pozor, v prudších sjezdech může být sníh vyplužený a zledovatělý.
Prakticky na všech trasách se již vyskytují horší místa s minimem sněhu/bez sněhu. Volte proto raději starší lyže.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
14.2.2023 – V noci na úterý byla upravena magistrála v úseku Jelení – Rolava – Bublava, spojka Rolava – Kammloipe a u Božího Daru velký okruh Ježíškovy cesty a Vodárenská cesta. Očekáváme, že vzhledem k vysokým teplotám se sněhové podmínky budou během dne citelně zhoršovat.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

13.2.2023 – ZRUŠEN KARLŮV BĚH

Vzhledem k zhoršujícím se sněhovým podmínkám i nepříznivé předpovědi počasí byli pořadatelé nuceni zrušit 52. ročník Karlova běhu, který se měl ve dnech 18. – 19. února 2023 uskutečnit na Božím Daru. Bližší informace najdete na webu www.stopaprozivot.cz.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

13.2.2023 – V noci na pondělí proběhla úprava tras rolbami z Abertam a Vysoké Pece.
Upraveny byly následující trasy:
– Rudné (louky, Radon arena) – Vysoká Pec – Vysoká Jedle – Severní louka – Chaloupky
– Chaloupecké parkoviště – Chaloupky – Rolava – Jelení – Chaloupky
– Jelení – Pernink/Pernink nádraží – Horní Blatná
– Pernink – Černá cesta – Blatenský vrch – Bludná – Červená jáma
– Mílovská spojka a Mílovská cesta (Bludná – Mílov – Myslivny)
– Myslivny – Krmelec – Boží Dar
– Myslivny – Jáchymovská spojka, Vodárenská cesta – Špičácká cesta – Krmelec
– okruh Karlova běhu (Šlajsna, Nová slatinská cesta)
– rozc. pod Špičákem – Mrtvý rybník – Červená jáma – Abertamy.
!!! Sněhové podmínky se během víkendu zhoršily, zejména na pláních, v Božídarském rašeliništi a v nižších polohách. S vysokými teplotami v těchto dnech počítáme s dalším odtáváním sněhu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Během pátečního večera a noci na sobotu proběhla úprava tras mezi Jelením, Perninkem, Bludnou, Abertamy a Božím Darem. V dobrém stavu jsou stále i dříve upravené trasy (http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).
Počasí se nám na víkend oproti pracovním dnům sice zhoršilo, ale sněhové podmínky jsou zatím dobré. Vzhledem k předpovědi na příští týden, kdy se má výrazně oteplit, doporučujeme neotálet a vyrazit do stopy raději hned.

Foto: Noční úprava magistrály u Hřebečné.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Tipy na přeshraniční výlety z Jelení a Přebuzi

9.2.2023 – Díky udržovaným trasám propojující naší magistrálu a německou Kammloipe je možné z Přebuzi/Rolavy, Jelení, ale i Bublavy či Perninku (přes Korce) podnikat přeshraniční výlety o různé délce i náročnosti. Pár tipů na výlety najdete ZDE.

Zároveň si z webu Destinační agentury Živý kraj můžete stáhnout brožurku s tipy na výlety v celém centrálním a západním Krušnohoří. Kompletní přehled brožur ke stažení najdete ZDE.

Foto: Stará Carlsfeldská cesta mezi Rolavou a Kammloipe (přehradou Carlsfeld) 8.2.2023 (fotoalbum)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

7.2.2023 – V noci na úterý byly rolbami z Jelení, Perninku a Abertam upraveny desítky kilometrů stop od Bublavy po Boží Dar. Čekají nás parádní slunečné a mrazivé dny s luxusními podmínkami ve stopě.
Děkujeme rolbařům za jejich práci i všem, kteří úpravu lyžařských tras podporují.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
6.2.2023 – V noci na pondělí byly rolbou z Vysoké Pece upraveny trasy v okolí Rudného/Vysoké Pece a dále na Vysokou Jedli, Severní louku a Chaloupky. Upravena je také Petrlíkova cesta a trasa z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky. Děkujeme TJ Radon Vysoká Pec  za úpravu!
Ostatní trasy, jejichž úprava proběhla většinou během soboty, jsou vzhledem k aktuálnímu mrazivému počasí zatím v dobrém stavu.
Předpověď počasí je příznivá, čekají nás slunečné a mrazivé dny. Pouze během pondělního odpoledne očekáváme drobné sněžení.

Velmi dobré podmínky pro běžkování hlásí také Bublava, kde je kromě magistrály směr Přebuz/Jelení upraven i Bublavský okruh v délce 5 km vedoucí po bublavských loukách a pláních.
Úpravu stop na Bublavě můžete podpořit mj. zakoupením placky nebo samolepky v hodnotě 300/100 Kč v restauraci U Pražáka, v bufetu na Bleibergu a na stanici Horské služby u Míry Račka. Za Vaši podporu děkujeme!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

5.2.2023 – Ze soboty je upravena většina tras od Bublavy po Boží Dar, přičemž úprava některých tras proběhla během sobotního odpoledne (Pernink-Abertamy-Červená jáma, Vysoká Jedle,…) nebo večera (B. Dar – Krmelec – Cínová stezka). Počasí se konečně ustálilo, podmínky jsou velmi dobré, včetně níže položených tras, např. v okolí Bublavy. Naopak u Chaloupek byly po pátečním dešti cesty podmáčené a nebylo tak možné kvalitně upravit trasu Chaloupky – Chaloupecké parkoviště.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
3.2.2023 – V noci na sobotu budou Krušné hory opět pod náporem velmi silného větru, který začne slábnout až v sobotu ráno. Do terénu by poté měly vyjet rolby z Božího Daru, Abertam, Perninku i Jelení. Trasy budou postupně upravovány v maximálním možném rozsahu (obdobně jako během uplynulého týdne). Rolby se na trasách budou pohybovat i během dopoledne – prosíme dbejte proto zvýšené opatrnosti, rolbě včas uhýbejte do strany a nejezděte v těsné blízkosti za rolbou. Děkujeme za pochopení a spolupráci. Na sobotní poledne je v plánu úprava stop v okolí Přebuzi (čtyřkolkou se stopovačem).

Stav údržby lyžařských tras: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/

Webkamery: http://www.krusnehoryaktivne.cz/?page_id=137

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

3.2.2023 – Vzhledem k nepříznivému počasí (silný vítr a déšť se sněhem) proběhne v pátek úprava stop pouze v omezeném rozsahu. Během dopoledne budou upraveny stopy u Božího Daru (Ježíškova cesta) a trasa Pernink/nádraží – Jelení – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště.

V noci na sobotu očekáváme na hřebenech velmi silný vítr a další sněžení. Rolby vyjedou do terénu opět v sobotu ráno a upraví trasy v co největším možném rozsahu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

2.2.2023 – Ve čtvrtek ráno proběhla po dalším sněžení úprava lyžařských tras rolbami z Jelení, Abertam i Božího Daru. Odpoledne bylo upraveno osvětlené kolečko v Perninku a trasy v okolí Vysoké Pece a Vysoké Jedle. Kromě lyžařských byly upraveny i pěší trasy mezi Perninkem, Abertamy a Červenou jámou. Aktuální informace: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.

Ve čtvrtek večer proběhla úprava stop skútrem mezi Nejdkem a Vysokou Jedlí/Severní loukou.

O případné úpravě stop v pátek ráno bude rozhodnuto operativně dle množství nově spadlého sněhu i počasí. Dle předpovědi by měl na hřebenech hor foukat v pátek velmi silný vítr.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

1.2.2023 – Ve středu ráno vyjely do terénu rolby z Abertam a Božího Daru. V okolí Božího Daru je upravována Ježíškova cesta (velký okruh), rolbou z Abertam jsou upravovány trasy směr Pernink, Horní Blatná, Bludná a dále na Plešivec a Východní Abertamy.
Aktuální stav údržby sledujte na http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.

Ve středu odpoledne proběhne úprava stop v okolí Vysoké Pece.

Na čtvrteční ráno je plánován výjezd roleb z Jelení (Bučinská a Schuppenberská cesta, Chaloupky,…), Abertam (směr Mílov) i Božího Daru (Myslivny, Jáchymovská spojka, Špičácká cesta,…).

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

25.2.2023 – Zima je zpět. Během noci na sobotu zasypalo hřebeny Krušných hor prvních pár centimetrů sněhu a další by měly připadnout v průběhu soboty i noci na neděli. Dobrá zpráva pro běžkaře je, že např. na Bučinské cestě mezi silnicí H. Blatná – N. Hamry a kamerou vydržel původní sněhový podklad a také na Schuppenberské cestě starší sníh až na pár úseků zůstal. Horší je situace na loukách a pláních, kde sníh během předešlých dnů zcela odtál a nový sníh „bere“ vítr.
Co se týče strojové úpravy, na tu je zatím sněhu málo, ale situaci budeme monitorovat a zároveň doufat v lepší podmínky.

Foto: Schuppenberská a Bučinská cesta 25.2.2023 (album)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

21.2.2023 – Většina sněhu na lyžařských trasách v důsledku deště a tepla odtála, sněžení by se mělo vrátit s ochlazením o nadcházejícím víkendu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

20.2.2023 – Tratě ve Sparkassen Skiareně pro veřejnost uzavřeny!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

18.2.2023 – Fotogalerie: Lyžařské trasy v okolí Božího Daru (18.2.2023)

17.2.2023 – Déšť, teploty nad nulou a vítr mají za následek rychlé zhoršování sněhových podmínek.
Aktuální stav magistrály u rozc. pod Špičákem, maringotky na Hřebečné a Bučinské cestě můžete sledovat na snímcích z webkamer.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

16.2.2023 – Ve čtvrtek v podvečer byly upraveny následující trasy:
– Abertamy – Červená jáma – Bludná – Hřebečná (po hřebeni)
– Červená jáma – Hřebečná – Mrtvý rybník – rozc. pod Špičákem – Myslivny
– Vodárenská cesta
– spojka od rozc. pod Špičákem k abertamské silnici
– pěší trasa Červená jáma – Abertamy
– tratě v areálu Eduard

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
15.2.2023 – Ze středečního odpoledne a podvečera jsou upraveny trasy od Bublavy přes Jelení, Vysokou Pec nebo Pernink až po Boží Dar, viz gis.kr-karlovarsky.cz/klm/. Úprava je dost náročná, někde je sníh úplně umrzlý, jinde je ho málo, ale rolbaři dělají, co můžou, za což jim patří velký dík. Přes úbytek sněhu je na celé řadě tras pořád pěkné svezení. Pozor v prudších sjezdech, kde může být sníh umrzlý a lyže hůře ovladatelné. V některých sjezdech sníh místy chybí (zatím se dají tato místa objet, např. ve sjezdech na magistrále u Jelení a Rolavy).

Reporty z lyžařských tras od běžkařů: kamzasnehem.cz
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Stopy na trasách upravených v noci na pondělí a na úterý zatím většinou drží a jejich opětovná úprava je vzhledem k rychlému odpolednímu promrzání neefektivní. V úterý v podvečer tak byly upraveny pouze okruhy na loukách u Abertam (na Větrově i směrem k Perninku, vzájemně propojené jsou za haldou).
V dobrém stavu jsou obecně stopy vedoucí po zpevněných lesních cestách ve vyšších polohách (magistrála Pernink – Jelení – Rolava – Ostružník, okolí B. Daru, Bludné,…).
Pozor, v prudších sjezdech může být sníh vyplužený a zledovatělý.
Prakticky na všech trasách se již vyskytují horší místa s minimem sněhu/bez sněhu. Volte proto raději starší lyže.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
14.2.2023 – V noci na úterý byla upravena magistrála v úseku Jelení – Rolava – Bublava, spojka Rolava – Kammloipe a u Božího Daru velký okruh Ježíškovy cesty a Vodárenská cesta. Očekáváme, že vzhledem k vysokým teplotám se sněhové podmínky budou během dne citelně zhoršovat.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

13.2.2023 – ZRUŠEN KARLŮV BĚH

Vzhledem k zhoršujícím se sněhovým podmínkám i nepříznivé předpovědi počasí byli pořadatelé nuceni zrušit 52. ročník Karlova běhu, který se měl ve dnech 18. – 19. února 2023 uskutečnit na Božím Daru. Bližší informace najdete na webu www.stopaprozivot.cz.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

13.2.2023 – V noci na pondělí proběhla úprava tras rolbami z Abertam a Vysoké Pece.
Upraveny byly následující trasy:
– Rudné (louky, Radon arena) – Vysoká Pec – Vysoká Jedle – Severní louka – Chaloupky
– Chaloupecké parkoviště – Chaloupky – Rolava – Jelení – Chaloupky
– Jelení – Pernink/Pernink nádraží – Horní Blatná
– Pernink – Černá cesta – Blatenský vrch – Bludná – Červená jáma
– Mílovská spojka a Mílovská cesta (Bludná – Mílov – Myslivny)
– Myslivny – Krmelec – Boží Dar
– Myslivny – Jáchymovská spojka, Vodárenská cesta – Špičácká cesta – Krmelec
– okruh Karlova běhu (Šlajsna, Nová slatinská cesta)
– rozc. pod Špičákem – Mrtvý rybník – Červená jáma – Abertamy.
!!! Sněhové podmínky se během víkendu zhoršily, zejména na pláních, v Božídarském rašeliništi a v nižších polohách. S vysokými teplotami v těchto dnech počítáme s dalším odtáváním sněhu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Během pátečního večera a noci na sobotu proběhla úprava tras mezi Jelením, Perninkem, Bludnou, Abertamy a Božím Darem. V dobrém stavu jsou stále i dříve upravené trasy (http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).
Počasí se nám na víkend oproti pracovním dnům sice zhoršilo, ale sněhové podmínky jsou zatím dobré. Vzhledem k předpovědi na příští týden, kdy se má výrazně oteplit, doporučujeme neotálet a vyrazit do stopy raději hned.

Foto: Noční úprava magistrály u Hřebečné.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Tipy na přeshraniční výlety z Jelení a Přebuzi

9.2.2023 – Díky udržovaným trasám propojující naší magistrálu a německou Kammloipe je možné z Přebuzi/Rolavy, Jelení, ale i Bublavy či Perninku (přes Korce) podnikat přeshraniční výlety o různé délce i náročnosti. Pár tipů na výlety najdete ZDE.

Zároveň si z webu Destinační agentury Živý kraj můžete stáhnout brožurku s tipy na výlety v celém centrálním a západním Krušnohoří. Kompletní přehled brožur ke stažení najdete ZDE.

Foto: Stará Carlsfeldská cesta mezi Rolavou a Kammloipe (přehradou Carlsfeld) 8.2.2023 (fotoalbum)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

7.2.2023 – V noci na úterý byly rolbami z Jelení, Perninku a Abertam upraveny desítky kilometrů stop od Bublavy po Boží Dar. Čekají nás parádní slunečné a mrazivé dny s luxusními podmínkami ve stopě.
Děkujeme rolbařům za jejich práci i všem, kteří úpravu lyžařských tras podporují.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
6.2.2023 – V noci na pondělí byly rolbou z Vysoké Pece upraveny trasy v okolí Rudného/Vysoké Pece a dále na Vysokou Jedli, Severní louku a Chaloupky. Upravena je také Petrlíkova cesta a trasa z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky. Děkujeme TJ Radon Vysoká Pec  za úpravu!
Ostatní trasy, jejichž úprava proběhla většinou během soboty, jsou vzhledem k aktuálnímu mrazivému počasí zatím v dobrém stavu.
Předpověď počasí je příznivá, čekají nás slunečné a mrazivé dny. Pouze během pondělního odpoledne očekáváme drobné sněžení.

Velmi dobré podmínky pro běžkování hlásí také Bublava, kde je kromě magistrály směr Přebuz/Jelení upraven i Bublavský okruh v délce 5 km vedoucí po bublavských loukách a pláních.
Úpravu stop na Bublavě můžete podpořit mj. zakoupením placky nebo samolepky v hodnotě 300/100 Kč v restauraci U Pražáka, v bufetu na Bleibergu a na stanici Horské služby u Míry Račka. Za Vaši podporu děkujeme!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

5.2.2023 – Ze soboty je upravena většina tras od Bublavy po Boží Dar, přičemž úprava některých tras proběhla během sobotního odpoledne (Pernink-Abertamy-Červená jáma, Vysoká Jedle,…) nebo večera (B. Dar – Krmelec – Cínová stezka). Počasí se konečně ustálilo, podmínky jsou velmi dobré, včetně níže položených tras, např. v okolí Bublavy. Naopak u Chaloupek byly po pátečním dešti cesty podmáčené a nebylo tak možné kvalitně upravit trasu Chaloupky – Chaloupecké parkoviště.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
3.2.2023 – V noci na sobotu budou Krušné hory opět pod náporem velmi silného větru, který začne slábnout až v sobotu ráno. Do terénu by poté měly vyjet rolby z Božího Daru, Abertam, Perninku i Jelení. Trasy budou postupně upravovány v maximálním možném rozsahu (obdobně jako během uplynulého týdne). Rolby se na trasách budou pohybovat i během dopoledne – prosíme dbejte proto zvýšené opatrnosti, rolbě včas uhýbejte do strany a nejezděte v těsné blízkosti za rolbou. Děkujeme za pochopení a spolupráci. Na sobotní poledne je v plánu úprava stop v okolí Přebuzi (čtyřkolkou se stopovačem).

Stav údržby lyžařských tras: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/

Webkamery: http://www.krusnehoryaktivne.cz/?page_id=137

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

3.2.2023 – Vzhledem k nepříznivému počasí (silný vítr a déšť se sněhem) proběhne v pátek úprava stop pouze v omezeném rozsahu. Během dopoledne budou upraveny stopy u Božího Daru (Ježíškova cesta) a trasa Pernink/nádraží – Jelení – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště.

V noci na sobotu očekáváme na hřebenech velmi silný vítr a další sněžení. Rolby vyjedou do terénu opět v sobotu ráno a upraví trasy v co největším možném rozsahu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

2.2.2023 – Ve čtvrtek ráno proběhla po dalším sněžení úprava lyžařských tras rolbami z Jelení, Abertam i Božího Daru. Odpoledne bylo upraveno osvětlené kolečko v Perninku a trasy v okolí Vysoké Pece a Vysoké Jedle. Kromě lyžařských byly upraveny i pěší trasy mezi Perninkem, Abertamy a Červenou jámou. Aktuální informace: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.

Ve čtvrtek večer proběhla úprava stop skútrem mezi Nejdkem a Vysokou Jedlí/Severní loukou.

O případné úpravě stop v pátek ráno bude rozhodnuto operativně dle množství nově spadlého sněhu i počasí. Dle předpovědi by měl na hřebenech hor foukat v pátek velmi silný vítr.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

1.2.2023 – Ve středu ráno vyjely do terénu rolby z Abertam a Božího Daru. V okolí Božího Daru je upravována Ježíškova cesta (velký okruh), rolbou z Abertam jsou upravovány trasy směr Pernink, Horní Blatná, Bludná a dále na Plešivec a Východní Abertamy.
Aktuální stav údržby sledujte na http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.

Ve středu odpoledne proběhne úprava stop v okolí Vysoké Pece.

Na čtvrteční ráno je plánován výjezd roleb z Jelení (Bučinská a Schuppenberská cesta, Chaloupky,…), Abertam (směr Mílov) i Božího Daru (Myslivny, Jáchymovská spojka, Špičácká cesta,…).

Lyžařská sezóna je u konce, děkujeme všem za přízeň a podporu a těšíme se na příští zimu 2022/2023. Uvítáme vaše připomínky k údržbě lyžařských tras – posílat je můžete e-mailem na adresu prvni.krusnohorska.ops@gmail.com. Děkujeme.

Úterý 12.4.2022: Se zvyšujícími teplotami rychle ubývá sníh i na poslední upravené trase mezi Perninkem a Jelením, zejména na Bučinské cestě. V pondělí odpoledne byla Schuppenberská cesta stále bez problému sjízdná v celé délce, pouze na jednom místě blíže k Perninku již sníh prosvítal na štěrk. Bučinská cesta byla v pondělí odpoledne sjízdná od silnice Blatná-Hamry až k rozcestí před kamerou (Zaječím vrchem), kde je již několik desítek metrů zcela bez sněhu. Viz fotogalerie z pondělí ZDE.

Fotogalerie: Bučinská + Schuppenberská cesta 11.4.2022

Obr.: Schuppenberská a Bučinská cesta 11.4. odpoledne
IMG_20220411_180020 IMG_20220411_171654
.
Sobota 9.4.2022Fotogalerie z úpravy Bučinské a Schuppenberské cesty
.

.
Fotogalerie: Schuppenberská cesta 8.4.2022 * Webkamery


Pátek 8.4.2022: Deštivé počasí v posledních dnech způsobilo rychlé tání sněhu i v nejvyšších polohách. Lyžařské trasy aktuálně nejsou sjízdné, cesty jsou navíc velmi podmáčené. Během pátečního večera a noci na sobotu by nicméně mohlo na hřebenech Krušných hor připadnout až 10 cm nového sněhu. Teploty zůstanou během víkendu nízké, a tak kalendáři navzdory bude nadcházející víkend připomínat mnohem více zimu než jaro. Vzhledem ke skutečnosti, že na mnoha místech již původní podklad odtál nebude strojová úprava přes předpokládané sněžení možná. Některé trasy mohou být ale na starších lyžích o nadcházejícím víkendu opět sjízdné :).
640 - 2022-04-08T095536.234 640 - 2022-04-08T095530.041 IMG_20220408_092238 1649402843485

Úterý 5.4.2022: Přes noc napadlo na hřebenech hor kolem 5 cm nového sněhu. Fouká silný nárazový vítr a sněžení bude během dne přecházet v déšť. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí nebudou i přes nový sníh trasy upraveny.

obr.: Snímky z webkamer na magisrále pod Špičákem a na Bučinské cestě 5.4.2022
640 - 2022-04-05T083333.511 640 - 2022-04-05T083329.266
.
V sobotu 2. dubna dopoledne proběhla úprava Bučinské a Schuppenberské cesty v úseku Perninské nádraží – Korce:
– Schuppenberská cesta je dobře sjízdná v celé délce.
– Bučinská cesta je až na dvě odtátá místa u kamery bez problému sjízdná v úseku hamerská silnice – Korce.
-špatně sjízdná je Bučinská cesta z Korců na Jelení a spojka mezi Bučinskou a Schuppenberskou cestou.
WhatsApp Image 2022-04-02 at 4.45.01 PM WhatsApp Image 2022-04-02 at 4.45.01 PM (1) 277584221_4872343296217766_1384035039160213714_n
.
Fotoalbum: Okolí Božího Daru a Fichtelbergu 1.4.2022

Pátek 1.4.: Předpovědi se tentokrát bohužel nevyplnily a sněhové mraky se Krušným horám v posledních dnech vyhýbaly. V noci na pátek sice na hory spadl poprašek sněhu, ale vzhledem k množství odtátých míst už není strojová úprava možná, ani v okolí Božího Daru. S opatrností a občasným přenášením jsou sjízdné trasy v okolí Špičáku, Schuppenberská a Bučinská cesta. Dobré podmínky stále panují v okolí Fichtelbergu, kde doposud probíhá strojová stop. Přístupné jsou v těchto dnech pouze turistické trasy, závodní tratě ve Skiareně jsou uzavřeny z důvodu konání mistrovství Německa v klasickém lyžování.

640 - 2022-04-01T091537.497 640 - 2022-04-01T091446.811
Předpověď počasí pro Boží Dar
2022-04-01_094101

.

Pondělí 28.3.: Lyžařská sezóna končí, na většině doposud sjízdných tras (zejména v okolí Božího Daru) už se objevují odtátá místa a také na pláních, zejména jižně exponovaných, sníh rychle mizí. Od středy 30. března očekáváme další ochlazení i sněhové srážky, je tedy možné, že o prvním dubnovém víkendu budou lyžařské trasy ve vyšších polohách opět sjízdné.
Obr.: Snímky z webkamer na magistrále a předpověď počasí pro Boží Dar.
640 - 2022-03-28T095729.738 640 - 2022-03-28T095725.304 
.

Pátek 25.3.: Přes vysoké teploty, které panují i na horách v posledních dnech, jsou stále sjízdné trasy v okolí Božídarského Špičáku, včetně magistrály mezi Božím Darem a Mrtvým rybníkem. Hůře sjízdná je Špičácká cesta v lese u Wunderblume a níže u blatenské silnice nebo Jáchymovská spojka u abertamské silnice i Mysliven. Nedoporučujeme ani severní část bruslícího okruhu, kde je vícero úseků s velkým množstvím jehličí ve stopě.

Trasy u Perninku, Abertam, Horní Blatné, Jelení nebo Rolavy už sjízdné nejsou (buď je na nich příliš odtátých míst nebo je sníh pokrytý vrstvou jehličí. Ze stejného důvodu nedoporučujeme ani běžkování na Ježíškově cestě.

Foto: Trasy v okolí Božího Daru/Špičáku 25.3.2022 (fotoalbum)
IMG_20220325_111333 IMG_20220325_100450 IMG_20220325_100636 IMG_20220325_102143

Foto: Abertamy a Jelení 25.3.2022 (fotoalbum Jelení)
IMG-20220325-WA0005 IMG_20220325_134410

Úterý 22.3.: Fotoalbum: Hřebečná, Blatenský vrch, okolí Špičáku 22.3.2022
IMG_20220322_091017 IMG_20220322_101744
.

.
Pondělí 21.3.: Z nedělního večera jsou upraveny stopy na loukách v okolí Vysoké Pece (viz obr.). Na pondělní večer je plánován výjezd božídarské rolby, v plánu je úprava stop v okolí Špičáku.
2022-03-21_110544
.

Sobota 19.3.: Velmi dobré podmínky jsou stále v okolí Božího Daru, zejména u Božídarského Špičáku i na magistrále dále směr Hřebečná a Červená jáma. Na trase Boží Dar – Krmelec – Myslivny je v lese sníh znečištěn jehličím, i tak je stále bez problémů sjízdná, sníh chybí pouze u příjezdu k rozcestníku na Myslivnách.
Špičácká cesta: Většina cesty je dobře sjízdná, sníh čistý, pouze ve spodní části u silnice a u výjezdu z lesa na louku Wunderblume je ve stopě větší množství jehličí. Dobře sjízdná je zatím také Vodárenská cesta.
U Perninku již nedoporučujeme vjíždět na Černou cestu, na které je ve spodní polovině málo sněhu, s jehličím, místy již vyčnívají kameny. Na pláních mezi Perninkem a Abertamy je místy pouze tenká vrstva sněhu, v neděli již pravděpodobně část těchto tras zcela odtaje.
Fotoalbum: Pernink – Hřebečná – Mrtvý rybník – Abertamy 19.3.2022
Fotoalbum: Okolí Božího Daru a Božídarského Špičáku 19.3.2022
16477071161870 16477071162811
.
Upozornění pro běžkaře (18.3.): Trasa z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky je příliš zanesená jehličím, úprava zde v pátek večer neproběhla. Doporučujeme nastoupit do stopy na Jelení nebo Rolavě.
Z důvodu závady na rolbě bohužel v pátek nemohla být upravena trasa z Jelení do Perninku.
.
Na páteční večer 18.3. je v plánu úprava rolbami z Božího Daru, Abertam a Jelení v přibližně stejném rozsahu jako ve středu 16.3. – viz mapka níže (dle aktuálních podmínek/možností).
.
Úprava 16.3.2022 večer viz mapka (zeleně vyznačené trasy):
2022-03-17_110114 0805_la 0611_la
.

Plán úpravy lyžařských tras 16.3.2022 (večer):
– magistrála mezi Božím Darem, Perninkem, Jelením a Bublavou
– Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště, Chaloupky – Jelení – celnice
– napojení Abertam a Horní Blatné na magistrálu
– Červená jáma – Bludná – Blatenský vrch
– okruh Karlova běhu
– malý a velký okruh Ježíškovy cesty, bruslící okruh
.

Středa 16.3.: Ve středu ráno byla božídarskou rolbou upravena trasa celnice – hřbitov – Krmelec – Myslivny – rozc. pod Špičákem – po magistrále na Boží Dar + Špičácká cesta. Dopoledne proběhla také úprava trasy Pernink – Abertamy – Hřebečná – rozc. Pod Špičákem rolbou z Abertam. Na pláních a trasách vedoucích nízkým porostem je stav sněhové pokrývky/stop zatím obecně velmi dobrý (ojediněle výskyt podmáčenych míst), ve vyšším lese je třeba počítat se špínou/jehličím ve stopě.
Rozsáhlejší úprava je plánovaná na středeční podvečer, kdy vyjedou rolby z Božího Daru, Abertam a Jelení. Rozsah úpravy dle aktuálních možností (sledujte http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

Foto: Okolí Perninku a Abertam 16.3.2022 (fotogalerie)
IMG_20220316_114011 IMG_20220316_105619 2022-03-16_161426
.
Pondělí 14.3.2022Fotogalerie: Pod Špičákem – Špičácká cesta – Mílov – Háje – Bludná – Hřebečná 14.3.2022

Trasy vedoucí po pláních, loukách a nízkým lesním porostem jsou ve vyšších polohách stále ve velmi dobrém stavu, sněhu je dostatek, většina stop je upravených z nedělního večera, případně ze soboty.
Problematická místa/úseky na výše zmíněné trase (viz fotogalerie):
– na Špičácké cestě při vjezdu z louky u Wunderblume do lesa a ve spodní části cesty mezi od zatáčky směrem k silnici (jehličí, led)
– na Cínové stezce mezi Kaffenberskou c. a Myslivnami mezi mostky a místy i na asi třech místech na cestě blíže k Myslivnám + při příjezdu na Myslivny (jehličí, případně málo sněhu, led)
– Mílovská cesta – více horších úseků s jehličím ve stopě, nejhorší stav je až za kapličkou v lese směr Německo (šišky, jehličí)
– delší úsek v lese mezi kapličkou a Háji (jehličí)
– okolí Mrtvého rybníka (jehličí)
.

V Karlovarském kraji začínají v pondělí 14.3. jarní prázdniny. Z nedělního podvečera jsou upraveny trasy v okolí Božího Daru, okruh Karlova běhu, Myslivny – Mílov – Bludná – Abertamy, magistrála mezi Božím Darem a hájenkou Lesík (Abertamy) a trasa Pernink/nádraží – Jelení – Rolava.

2022-03-13_230034
.
Neděle 13.3.: V sobotu v podvečer vyjely rolby z Jelení, Abertam a Božího Daru (http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).
– Úprava je za aktuálních podmínek náročná, časově i technicky. Umrzlý sníh se těžko rozbíjí, nová stopa není tak pěkná, jako když se upravuje sníh čerstvý.
– Na některých trasách jsou nově upravené klasické stopy po obou stranách cesty, někde to ale bohužel z výše uvedených důvodů není možné (časová/technická náročnost – není možné projet všechny trasy dvakrát). Druhá stopa tak může být na některých trasách zanesená jehličím.
– Opatrně z prudších sjezdů, sníh je tvrdý, místy namrzlý.
.
Sobota 12.3.2022: V důsledku silného větru, který na hřebenech hor panoval během pátku a noci na sobotu jsou stopy vedoucí vzrostlým lesem na mnoha místech zanesený jehličím. Doporučujeme tak volit trasy vedoucí po pláních nebo širších cestách vedoucích nižšími porosty.
Foto Okolí Perninku a H. Blatné 12.3.2022
!!! Na Černé cestě u odbočky z Blatenské silnice je část trasy rozježděna traktorem. Trasa je s opatrností sjízdná (lépe úsek objet mimo stopu). V sobotu odpoledne bude úsek upraven.
.

Vzhledem k předpovědi počasí (nižší teploty v pátek a tedy komplikovanější úprava tvrdých stop) proběhla ve čtvrtek v podvečer úprava následujících tras:
– magistrála z Božího Daru na Hřebečnou + napojení na Abertamy
– okruh Karlova běhu
– malý a velký okruh Ježíškovy cesty, Vodárenská cesta a Cínová stezka
– Mílovská cesta a bruslící okruh
– Petrlíkova cesta, trasa z Chaloupek směr Vysoká Jedle a trasy ve Vysoké Peci

2022-03-11_061738
.
Fotoalbum (10.3.2022): Abertamy – Bludná – Mílov – H. Blatná – Červená jáma – Pernink – Abertamy
IMG_20220310_095943 IMG_20220310_082017

Pozn. k úpravě 9.3.: Původně plánovaná úprava tras z Božího Daru na Myslivny a Mílov, bruslícího okruhu a Špičácké cesty ve středu odpoledne neproběhla.

Středa 9.3.2022: V úterý během odpoledne a podvečera proběhla úprava lyžařských tras mezi Jelením, Perninkem, Abertamy, Bludnou/Blatenským vrchem, Hřebečnou a Božím Darem. Upraveny byly také stopy v bezprostředním okolí Vysoké Pece a Rudného. Sněhové podmínky jsou na hřebenech hor stále velmi dobré.

Na středeční odpoledne je plánován výjezd roleb Jelení (Chaloupky, Rolava, Bublava), z Božího Daru (Mílov, bruslící okruh) a Abertam (Mílov). Úprava stop mezi Vysokou Pecí, Severní loukou, Vysokou Jedlí a Chaloupkami je v plánu na čtvrteční odpoledne. Další úprava bude probíhat dle aktuálního stavu stop (v případě potřeby před víkendem).

IMG_20220308_175317 IMG_20220308_174030 2022-03-09_084824

Úterý 8.3.2022: Na úterní odpoledne je plánován výjezd roleb z B. Daru, Perninku, Abertam, Jelení i Vysoké Pece. V nadcházejících dnech očekáváme slunečné počasí a během dne vyšší teploty, zatímco noci by měly být i nadále velmi chladné. Sněhové podmínky jsou n hřebenech hor nadále velmi dobré.

2022-03-08_080144

640 - 2022-03-07T142659.321Pondělí 7.3.2022: Na lyžařských trasách leží poprašek čerstvého sněhu, teploty zůstávají během pondělka zatím pod nulou. Výjezd roleb je plánován na úterní odpoledne, kdy očekáváme slunečno a vyšší teploty, při kterých sníh povolí. Slunečné a teplé počasí (ale chladné noci) očekáváme také v dalších dnech. Na hřebenech hor je zatím sněhu dostatek, v nižších polohách, zejména jižně exponovaných, očekáváme s teplým počasím rychlejší úbytek sněhové pokrývky a zvyšování počtu míst, která bude nutné objíždět či přejít bez lyží.

275288819_4797142423737854_8832849539435840192_n

Pátek 4.3.2022: Rolby před víkendem výjimečně nevyjíždí: Stav stop, upravených během předchozích dnů, je velmi dobrý. Stopy jsou tvrdé (ale ne zledovatělé) a úprava rolbou by lyžařským trasám za aktuálního stavu spíše uškodila. Sněhové podmínky jsou na hřebenech hor stále velmi dobré, pouze místy může být pod vyššími stromy stopa umrzlá. Teploty by se i během víkendu měly držet pod nulou a snad se dočkáme i slunečních paprsků, i když v menší míře než během uplynulých dní.
.
Foto: Ježíškova cesta u Božího Daru v pátek 4.3. odpoledne.
275151715_4797141923737904_9126224383930350488_n 275303534_4797141467071283_5795920595900944637_n

.
2022-03-03_215908

Čtvrtek 3.3.2022: Rolbami z Abertam a Perninku byly během čtvrtečního podvečera upraveny následující trasy:
– osvětlené kolečko a okruhy u vysílače v Perninku
– Pernink brod – Horní Blatná – magistrála k Schuppenberské cestě
– Červená jáma – Bludná – Mílov – Myslivny
– bruslící okruh a magistrála u Božího Daru + Šlajsna
– trasa pro pěší Abertamy – Červená jáma
.
cinova stezka myslivny bozi dar 2022-03-03Fotoalbum: Velký okruh Ježíškovy cesty 3.3.2022
.
Ve středu odpoledne proběhla úprava stop v okolí Božího Daru (mimo magistrály – závada na rolbě), okruhu Karlova běhu, Schuppenberské a Bučinské cesty a magistrály z Jelení dále na Bublavu a trasy Rolava – Chaloupky/Chaloupecké parkoviště – Jelení.
Během středečního dopoledne byly klínoveckou rolbou upraveny trasy mezi Loučnou, Halží a Suchou a z Loučné k Božímu Daru.
Po opravě závady na abertamské rolbě je na čtvrteční odpoledne plánovaná úprava magistrály u Božího Daru a bruslícího okruhu okolo Špičáku.2022-03-03_082100640 - 2022-03-03T081851.348 IMG_20220302_173744
.
V úterý odpoledne proběhla úprava trasy Abertamy – Červená jáma – Bludná – Blatenský vrch – Černá cesta – Pernink – Abertamy.

Na středeční odpoledne je plánovaná úprava stop rolbami z Božího Daru, Abertam a Jelení.
.
Fotogalerie: Vysoká Jedle, Chaloupky, Vysoká Pec 1.3.2022

skutr nejdek krusne hory vysoka jedle

Nejdecko 28.2.2022: Trasy v okolí Vysoké Jedle jsou stále sjízdné, od rozcestí Pod Vysokou Jedlí níže k Nejdku už ale sníh chybí. V pondělí byla skútrem upravena trasa mezi rozc. Pod Vysokou Jedlí – Severní louka – Nad Vysokou Pecí – U Padáku. Ostatní trasy mezi Rudným, Vysokou Pecí, Vysokou Jedlí a Chaloupkami, včetně Petrlíkovy cesty, byly upraveny v neděli večer rolbou z Vysoké Pece. Podmínky jsou na výše uvedených trasách stále velmi dobré, navíc i počasí je tento týden luxusní.
Foto: Nick Newiak/Nejdek Orienteering. Díky!
.

IMG_20220226_075103-01Po sobotní ranní úpravě vyjíždí rolby do terénu i v sobotu večer. Rolbaři upraví nejvytíženější trasy mezi Rolavou, N. Hamry, Perninkem a Božím Darem. Úprava se bude soustředit především na trasy vedoucí po pláních a loukách, kde se stopa během dne ničila nejvíce. Budou upraveny ale i další trasy, např. na Mílov z Bludné i Mysliven.

POZVÁNKA NA BLATENSKOU DESETIHODINOVKU
Příští víkend (5.3.2022) e v Horní Blatné koná již 21. ročník Blatenské desetihodinovky. Na zhruba 10 km okruhu kolem Blatenského vrchu se soutěží o to, kdo stihne ujet více okruhů za 10 hodin. Občerstvení v každém okruhu, žádná masová akce, pohodová atmosféra, pohodáři si dají třeba jen 6 hodin. K zisku medaile stačí ujet 5 okruhů. Více informací na http://10hod.play-map.com/.

640 - 2022-02-25T082656.514

Pátek 25.2.: V pátek v poledne proběhla úprava trasy Abertamy – Červená jáma – Bludná – Blatenský vrch – Černá cesta – Pernink – Abertamy. Ve čtvrtek večer proběhla před ochlazením úprava stop rolbami z Jelení, Abertam, Perninku a Božího Daru, bohužel předpovědi navzdory stopy napadl během noci čerstvý sníh. Vzhledem k dalšímu možnému sněžení během pátečního odpoledne a noci na sobotu proběhne úprava stop na víkend v sobotu ráno.

Rolava Krusne horyČtvrtek 24.2.: Ve středu večer byly rolbou z Jelení upraveny následující trasy:
– Jelení – Pernink/nádraží
– Jelení – Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště
– Chaloupky – Jelení
Během středečního podvečera proběhla úprava tras v okolí Perninku:
– osvětlené kolečko
– Pernink – Abertamy – Červená jáma – Bludná
– Bludná – Blatenský vrch – Horní Blatná
– Pernink brod – Horní Blatná – magistrála k Schuppenberské cestě
V průběhu středečního dopoledne byly upraveny také trasy v okolí Klínovce (Loučné, Meluzíny, Halže, Suché)
.
Ukončení provozu občerstvení na Celnici u Jelení
Dne 15.2.2022 byl ukončen provoz občerstvení Na Celnici u Jelení.
Vyjádření obce Nové Hamry (majitele objektu) k ukončení provozu občerstvení je k nahlédnutí ZDE.
.
IMG-20220222-WA0005-01

Úterý 22.2.: V noci na úterý připadlo na hřebenech hor téměř 10 cm sněhu, v terénu jsou od rána rolby z Abertam, Perninku, Jelení a Vysoké Pece. Kromě již upravených tras (http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/) je v plánu úprava trasy Jelení – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště, Chaloupky – Rolava, Jelení – Rolava – Bublava, tras v okolí Vysoké Pece a Vysoké Jedle vč. napojení na Chaloupky nebo tras v okolí Perninku, Bludné a Blatenského vrchu.

Upozornění: U Mysliven na Jáchymovské spojce pozor na strom nakloněný nad cestu – viz foto (bude odstraněn dnes odpoledne). Trasu je možné objet po Špičácké cestě (červená turistická trasa).
IMG-20220222-WA0000 IMG-20220222-WA0001-01
.
Pondělí 21.2.: Po dešti leží na lyžařských trasách těžký, mokrý sníh, který může během pondělka, zejména ve vyšších polohách, s ochlazením namrzat. Opět upozorňujeme na velmi silný vítr, a to jak během pondělí, tak i úterý.
Další úprava stop je předběžně plánovaná na úterní dopoledne (po nočním sněžení a ochlazení).
.
Neděle 20.2.: Na horách po ránu opět fouká silný vítr, během dne by měl slábnout. Nad ránem připadlo na umrzlé stopy několik cm nového sněhu, na pláních je ale sníh vyfoukaný a stopa zledovatělá. Rolbou z Abertam jsou upravovány trasy na Karlův běh a na Ježíškově cestě, perninskou rolbou trasy mezi Perninkem, Abertamy, Bludnou a Blatenským vrchem a rolba z Jelení vyjela ráno směr celnice, Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště. Po poledni očekáváme mrholení/dešťové srážky a v noci na pondělí opět velmi silný vítr.
.
Sobota 19.2.: Úprava tras na víkend proběhla v noci z pátku na sobotu, stopy jsou v sobotu po ránu vymrzlé. V sobotu nás čeká mrazivé a slunečné počasí, pozor ale na silný vítr!!!

O víkendu se konají závody v rámci Karlova běhu – v sobotu volnou technikou, v neděli klasicky. Prosíme lyžaře, pohybující se na trasách závodu (viz obr. níže), aby umožnili závodníkům bezproblémový průjezd. Děkujeme.

Screenshot-2022-02-08-at-08.57.59

Pátek 18.2.2022: Ve čtvrtek večer proběhla úprava lyžařských tras u Božího Daru (malý a velký okruh Ježíškovy cesty, bruslící okruh), okruhu Karlova běhu, magistrály přes Hřebečnou k Perninku a tras mezi Abertamy, Bludnou, Blatenským vrchem a Horní Blatnou. Rolbou z Jelení byla upravena trasa Jelení – Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště a z Chaloupek přes Jelení vrch na Jelení. Podmínky jsou v pátek ráno i přes včerejší déšť velmi dobré. Další úprava stop je v plánu na páteční večer. Opět nás ale už od pátečního poledne bude provázet déšť a sílící vítr. V sobotu očekáváme slunečné, ale mrazivé a větrné počasí. Z Božího Daru budou po oba víkendové dny startovat závody v rámci Karlova běhu (v sobotu volně a dětské závody, v neděli klasickou technikou).

640 - 2022-02-18T080451.431 2022-02-18_081604

ěhem čtvrtečního rána a dopoledne stále fouká velmi silný vítr (nedoporučujeme vyrážet na běžky), slábnout by měl až odpoledne. Na čtvrteční odpoledne/večer je plánovaná kontrola lyžařských tras a dle možností úprava stop na pátek. Úprava na víkend je v plánu na noc z pátku na sobotu (po večerním dešti).

Čtvrtek 17.2.2022: Během čtvrtečního rána a dopoledne stále fouká velmi silný vítr (nedoporučujeme vyrážet na běžky), slábnout by měl až odpoledne. Na čtvrteční odpoledne/večer je plánovaná kontrola lyžařských tras a dle možností úprava stop na pátek. Úprava na víkend je v plánu na noc z pátku na sobotu (po večerním dešti).

bild (10)640 - 2022-02-17T104736.441

Středa 16.2.2022: Ve středu ráno je sníh na horách umrzlý, drobně sněží. Během středy nás čeká výrazné oteplení, sněžení bude už během dopoledne přecházet v déšť, postupně velmi vydatný (zejména v noci na čtvrtek). Situaci navíc bude komplikovat silný (a teplý) vítr. Déšť by měl ustávat během čtvrtečního dopoledne a pokud to povětrnostní podmínky a stav sněhové pokrývky dovolí, proběhla by během čtvrtečního odpoledne úprava stop (před ochlazením).

Z úterý jsou upraveny trasy u Perninku (osvětlené kolečko, psí kolečko na letišti) a v areálu Eduard.

Pondělí 14.2.2022: Z pěkného počasí, jaké panovalo o víkendu, se můžeme těšit i v pondělí. Čeká nás jasný, slunečný den, mrazivé ráno a postupné oteplování během dne. Stopy jsou po víkendu stále v dobrém stavu. V úterý už bude zataženo, ve středu očekáváme sněžení, které by mělo přecházet později během dne do deště, včetně vyšších poloh :(.
640 - 2022-02-14T074108.592 640 - 2022-02-14T072552.506 640 - 2022-02-14T072545.801 2022-02-14_074056

V noci na neděli 13.2. proběhla údržba následujících tras:
plakat_2021_placky_DMS_ucet_VS-page-001– magistrála v úseku Boží Dar – Hřebečná – Pernink
– Abertamy – Červená jáma – Bludná – Blatenský vrch – Horní Blatná
– Pernink – Abertamy
– Schuppenberská cesta – Bučinská cesta – Jelení – Rolava
– malý a velký okruh Ježíškovy cesty
– Jelení – Chaloupky – Nové Hamry
– Chaloupky – Rolava
Během sobotního večera proběhla také úprava tras v areálu Eduard a navazujících tras směr Mariánská a Nové Město.

Sobota 12.2.: Stopy na víkend jsou upravené, podmínky ideální. Sledujte naše webkamery, mapový portál nebo Facebook pro aktuální informace!
Děkujeme všem, kdo podporují úpravu lyžařských stop.
sponzori-2021
IMG-20220212-WA0013 IMG-20220212-WA0012

IMG_20220210_104629Ve středu 9.2. večer proběhla úprava následujících tras:
– Jelení – Rolava – Chaloupecké parkoviště – Spadlý most – Petrlíkova cesta – Chaloupky – Jelení
– Abertamy – Pernink – Bludná – Blatenský vrch – Horní Blatná
– Abertamy – Červená jáma – Mrtvý rybník – Myslivny – Boží Dar – magistrála po pláni
– Krmelec – Špičácká cesta – Wunderblume
– okruh Karlova běhu
Upraveny byly také tratě v areálu Eduard.

V pátek očekáváme přechod studené fronty a sněžení, úprava na víkend je v plánu na páteční večer/noc na sobotu (po sněžení).

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 9.2.2022

640V noci na úterý proběhla úprava většiny lyžařských tras mezi Božím Darem, Abertamy, Potůčky, Jelením, Vysokou Pecí a Bublavou. V akci byly všechny rolby zajišťující úpravu magistrály a na ní navazujících tras, nejdeckým skútrem byly upraveny okruhy na Žižkově vrchu, Severní louce a jejich propojení s Vysokou Jedlí a okruhy nad Vysokou Pecí. Vzhledem k tomu, že trasy u Božího Daru nebyly během pondělního večera upraveny v celé délce, vyjede božídarská rolba také v úterý večer. V plánu je mj. úprava bruslícího okruhu, Vodárenské a Mílovské cesty.
2022-02-08_085755

ÚPRAVA LYŽAŘSKÝCH TRAS 7.2.2022

Na lyžařských trasách máme po nedělním sněžení kolem 15 cm nového sněhu.
Na hřebenech i v pondělí stále fouká, během dne očekáváme ještě menší sněhové přeháňky.
Vzhledem k již probíhajícím jarním prázdninám jsou během pondělního odpoledne upravovány následující páteřní trasy:
— Abertamy -Hřebečná – Myslivny – Boží Dar
— B. Dar – po magistrále k Mrtvému rybníku, okruh Karlova běhu, Bludná – Blatenský vrch – Pernink
— Jelení – Rolava – Chaloupky – Nové Hamry

Rozsáhlejší úprava tras je plánovaná po zklidnění počasí na pondělní večer, kdy vyjedou rolby z Božího Daru, Abertam, Perninku, Jelení i Vysoké Pece.

ÚPRAVA LYŽAŘSKÝCH TRAS 5.2.2022

Úprava lyžařských tras proběhla v noci z pátku na sobotu. Čekají nás téměř ideální podmínky – zejména v sobotu, kdy předpověď slibuje teplotu lehce pod bodem mrazu a občasné polojasno :). V neděli by naopak nad ránem mělo začít sněžit a sněžení bude přetrvávat po celý den.

Foto: Úprava trasy mezi Bludnou a Mílovem 4.2.2022
WhatsApp Image 2022-02-04 at 21.50.15 WhatsApp Image 2022-02-04 at 21.50.34 2022-02-05_064534

ÚDRŽBA LYŽAŘSKÝCH TRAS 3.2.2022

273153954_4708370465948384_7039590526687378676_nV noci na čtvrtek proběhla kompletní úprava lyžařských tras od Bublavy po Boží Dar, včetně tras na Nejdecku, Petrlíkovy cesty, Mílovské cesty nebo okruhu mezi Horní Blatnou a Potůčky. Po několikadenním vydatném sněžení to byla místy velmi náročná práce, za kterou patří velký dík všem řidičům roleb a skútrů.

Děkujeme také všem, kdo subjektům i jednotlivcům, kteří údržbu lyžařských tras podporují!

Mapový portál Karlovarského kraje * Facebook * Webkamery

plakat_2021_placky_DMS_ucet_VS-page-001 273219317_4708373115948119_5008146054625023823_n 273017495_4708372952614802_5630325315661699893_n 273033527_4708374109281353_5523390079375621597_n

ÚDRŽBA LYŽAŘSKÝCH TRAS 2.2.2022

Po dalším sněžení vyjely ve středu ráno rolby z Abertam a Jelení, aby na středu upravily alespoň část tras v okolí Abertam, Perninku a Horní Blatné, dále magistrálu k rozc. pod Špičák, okruh Karlova běhu a rolbou z Jelení trasu Jelení – Rolava – Chaloupky – Nové Hamry a Chaloupky – Jelení vrch – Jelení. Vzhledem k silnému nárazovému větru nevyjíždí rolba z Božího Daru.

Rozsáhlejší úprava stop je v plánu na noc ze středy na čtvrtek, kdy by mělo ustat sněžení i silný vítr. Úprava osvětleného kolečka v Perninku by měla proběhnout během středečního odpoledne.

ÚPRAVA LYŽAŘSKÝCH TRAS 31.1. A 1.2.2022

V pondělí odpoledne proběhla úprava osvětleného kolečka v Perninku (na odpolední a večerní lyžování, v noci na úterý bude opět sněžit).
Vzhledem k množství již napadaného sněhu je na úterní ráno/dopoledne plánovaná průběžná úprava lyžařských tras. Vyjedou rolby z Božího Daru, Abertam, Jelení, Vysoké Pece i nejdecký skútr. Upravena bude magistrála mezi Božím Darem a Bublavou i na ní navazující trasy (Ježíškova cesta, okruh Karlova běhu, napojení Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů, okolí Vysoké Pece, Vysoké Jedle a Nejdku).
Další úprava je předběžně plánovaná na středu (po sněžení).

640 - 2022-01-31T163629.127 2022-01-31_163858

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 31.1.2022

Na hřebenech hor fouká v neděli silný nárazový vítr. Na stopách, upravených během soboty, leží slabý poprašek čerstvého sněhu.
Rolby zatím vzhledem k silnému větru i dobrému stavu včera upravených stop nevyjíždějí.

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 29.1.2022

Aktualizace 9:30 hod.: Upraveny jsou také trasy u Klínovce a Loučné, vč. stop směr Halže, Suchá nebo Boží Dar. Poprvé v této sezoně je po ukončení těžby dřeva upravena Šlajsna – trasa mezi rozc. pod Špičákem a Abertamskou silnicí (součást Karlova běhu a trasy na Plešivec).

V sobotu ráno (7:30) je již upravena většina lyžařských tras mezi Božím Darem a Bublavou, včetně tras u Nejdku, trasy Horní Blatná – Potůčky nebo Bublavského okruhu. Rolbou z Abertam probíhá dále úprava okruhu Karlova běhu, trasy na Plešivec, magistrály mezi Mrtvým rybníkem a Červenou jámou (a spojky do Abertam). Rolbou z Božího Daru je upravován bruslící okruh, poté pojede rolba na Mílovskou cestu. Rolba z Jelení upraví po návratu z Bublavy spojku z Rolavy na hranice a trasu Jelení – Chaloupky – Petrlíkova cesta – Spadlý most nad N. Hamry.

Upozornění: Kovářská bouda na Přebuzi je kvůli karanténě personálu tento víkend zavřená!
***********************
POZOR!!! Chaloupecká cesta v úseku Chaloupecké parkoviště – Chaloupky) je až do pondělí 31.1. NESJÍZDNÁ!!! Z důvodu řešení poruchy elektrického vedení se zde pohybuje těžká technika, sníh na cestě je rozježděný.
***********************
V pátek ráno – po nočním sněžení – proběhla úprava malého a velkého okruhu Ježíškovy cesty u Božího Daru.
Během pátečního dopoledne vyjely do terénu také rolby z Abertam a Jelení. Vzhledem k nepříznivému (větrnému) počasí bude upravena pouze část tras (viz níže), rozsáhlejší úprava je plánovaná na sobotní ráno.
Rolbou z Abertam jsou v pátek upravovány trasy směr Pernink, Horní Blatná, Blatenský vrch, Bludná a Červená jáma.
Rolba z Jelení vyjela směr Rolava – Chaloupky – Nové Hamry a po návratu na Jelení bude upravena Bučinská + Schuppenberská cesta.

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 27.1.2022

2022-01-27_081318
V noci na čtvrtek proběhla úprava lyžařských tras v  okolí Božího Daru:
– celnice – hřbitov – Krmelec
– Krmelec – Myslivny
– Krmelec – silnice/Kaffenberská c.
Stav stop v okolí Božídarského Špičáku je zatím velmi dobrý (viz fotogalerie).
Další úprava lyžařských tras je plánovaná po sněžení (na víkend).
Fotogalerie: Okolí Božídarského Špičáku (bruslící okruh, Jáchymovská spojka, Špičácká cesta) + areál Eduard 26.1.2022
Další fotografie najdete na naší stránce na Facebooku
272743697_4680529308732500_1967231543217261049_n 272767987_4680527888732642_231799927262804575_n

TRASY U VYSOKÉ PECE A VYSOKÉ JEDLE 25.1.2022
IMG_20220125_133542-01Na Nejdecku jsou z pondělního večera upravené stopy v okolí Vysoké Pece a Vysoké Jedle, včetně okruhu na Severní louce a napojení Vysoké Jedle k silnici na Přebuz a dál směr Chaloupky. Až na pár míst, např. u rozc. U Chlupů nebo U Padáku, už jsou trasy ve velmi dobrém stavu. Tam, kde to podmínky dovolují, je vedle pruhu na bruslení vyřízlá i klasická stopa.
Foto: bit.ly/34c8aQQ

IMG-20220124-WA0008

ÚPRAVA LYŽAŘSKÝCH TRAS 24.1.2022

Během pondělního odpoledne proběhla úprava stop mezi Bublavou a Jelením, u Perninku (okruhy u vysílače, osvětlené kolečko) a mezi Abertamy, Blatenským vrchem, Bludnou, Mílovem, Mrtvým rybníkem a Božím Darem (viz mapa níže).

Upravené jsou i trasy pro pěší v okolí Perninku a Abertam.

Sníh je zatím mokrý (v pondělí odpoledne), v noci by ale měly stopy vymrznout a v prudších sjezdech už to pojede dost rychle, raději tedy jezděte opatrně!

Fotky Jelení, Bučinská cesta, Rolava, Chaloupky 24.1.2022Fotky z úpravy lyž. tras 24.1.2022

2022-01-24_200156

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 23.1.2022

Stopy upravené během sobotního rána byly vzhledem k vysoké návštěvnosti lyžařských tras na konci víkendu už hodně rozježděné, proto jsme alespoň některé trasy v neděli v podvečer opět projeli a upravili pro ty, kteří se do stopy chystají v týdnu. Rolbou z Jelení byly upraveny trasy na Chaloupky + Chaloupecké parkoviště, k celnici a nad perninské nádraží (Bučinská + Schuppenberská cesta). Během pondělí bude úprava tras pokračovat (přes den Jelení – Rolava – Bublava + v podvečer rolbou z Abertam trasy směr Horní Blatná, Mílov, Hřebečná,…).
Aktuální stav údržby lyžařských tras můžete sledovat na mapovém portálu Karlovarského kraje http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.

2022-01-23_212008 IMG_20220123_134752

IMG_20220123_073121~2

Na horách nad ránem foukal silný vítr, stopy na pláních jsou zaváté. Na trasách vedoucích lesem leží slabý poprašek čerstvého sněhu.
V neděli ráno do terénu vyrazila rolba z Božího Daru, v plánu je úprava malého a velkého okruhu Ježíškovy cesty a tras vedoucích na pláních u B. Daru. Rolbou z Abertam budou taktéž upraveny stopy na pláních směrem k Perninku a Horní Blatné.
V noci na neděli proběhla úprava tras mezi Vysokou Pecí, Vysokou Jedlí a Chaloupkami. Čerstvě upravené jsou také stopy v areálu Eduard a tras na Nové Město, Mariánskou.
Díky všem, kdo se na údržbě lyžařských tras podílejí, za jejich práci!

IMG-20220120-WA0008

Fotogalerie: Okolí Perninku, Abertam, Červené jámy a Bludné 22.1.2022

V pátek nad ránem proběhla úprava celé řady lyžařských tras od Bublavy po Boží Dar (viz mapa). Podmínky pro běžecké lyžování jsou po čtvrtečním sněžení konečně perfektní. Mimo doposud upravované trasy se podařilo upravit také magistrálu u Božího Daru (vedoucí NPR Božídarské rašeliniště) a bruslící okruh kolem Špičáku. Poprvé bylo rolbou upraveno také osvětlené kolečko v Perninku, doposud udržované pomocí sněžného skútru.

Děkujeme rolbařům za skvělou práci i všem, kteří údržbu lyžařských tras podporují!

Další výjezd roleb je plánován na sobotní ráno.

Foto (21.1.2022): Schuppenberská + Bučinská cesta, Úprava lyžařských tras

Mapa upravených tras (stav k 21.1.2022, 14 hod.)2022-01-21_144459 IMG-20220121-WA0012 IMG-20220121-WA0006

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 20.1.2022

V noci na čtvrtek napadlo na upravené lyžařské trasy kolem 2-3 cm nového sněhu, další sníh připadává během dne. Úprava páteřních tras je plánována na noc ze čtvrtka na pátek (rolbami z B. Daru, Abertam, Jelení a Vysoké Pece). V sobotu očekáváme během celého dne vydatné sněžení, rolby by poté upravily lyžařské stopy pravděpodobně v neděli ráno.

0830_la 640 - 2022-01-20T093402.157

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 19.1.2022

Na trasách upravených na úterý leží poprašek nového sněhu – sjízdnost je velmi dobrá. Zatímco v polohách nad cca 1000 m n. m. je ráno jasno (okolí Mrtvého rybníka a výše), níže se zatím drží mlha. I v nižších polohách by se ale během dopoledne měla obloha vyjasnit.
Z úterního odpoledne jsou upraveny trasy v okolí Božího Daru a Mysliven.
Během čtvrtka by měly připadnout další centimetry, výjezd roleb je předběžně v plánu v pátek ráno.

Foto: OKOLÍ MYSLIVEN A B. DARU 19.1.2022

Foto: HŘEBEČNÁ – ABERTAMY – VÝCH. ABERTAMY 19.1.2022

received_986318561955344 IMG_20220119_095037

ÚPRAVA LYŽ. TRAS 18.1.2022

V noci na úterý byly rolbou z Abertam upraveny trasy směr Pernink (vč. Schuppenberské cesty), Horní Blatná, Bludná, Hřebečná a Východní Abertamy. Upraveny jsou také trasy pro pěší mezi Perninkem, Abertamy a Červenou jámou.
Rolba z Jelení vyjela do terénu nad ránem – upravena byla již trasa na celnici a magistrála k Rolavě a rolba pokračuje dál směr Ostružník (pozn. magistrála ve směru na Bublavu byla upravena po ostrou zatáčku – k rozc. Pod Zadním Ostružníkem). Po návratu na Jelení proběhne bude upravena Bučinská cesta.
Sněhu máme na lyžařských trasách stále poskrovnu a tak vzhlížíme k dalšímu sněžení, které nám meteorologové slibují ve čtvrtek i o nadcházejícím víkendu.

2022-01-18_062932

IMG-20220118-WA0000-01 (1) IMG-20220118-WA0003

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 17.1.2022

Lyžařské trasy ve vyšších polohách jsou sjízdné, na podkladu (místy zledovatělém) leží v pondělí dopoledne poprašek čerstvého sněhu. Během pondělí a noci na úterý by mělo připadnout dalších min. 5 cm nového sněhu. Pozor, sněžení je na hřebenech hor doprovázeno silným větrem!
V případě dobrých podmínek by proběhla úprava lyžařských tras v úterý ráno. O případném výjezdu roleb budeme informovat.

640 - 2022-01-17T100805.530 0928_la

Fotogalerie JÁCHYMOVSKÁ SPOJKA, ŠPIČÁCKÁ + VODÁRENSKÁ CESTA 16.1.2022

Fotogalerie PERNINK – HŘEBEČNÁ – BOŽÍ DAR 15.1.2022 IMG_20220123_134752


Aktuální stav lyžařských tras 13.1.2022

Fotogalerie BOŽÍ DAR – okruh nad hřbitovem + Ježíškova cesta 13.1.2022

IMG_20220113_161602Ve čtvrtek odpoledne proběhla úprava přibližně 4 kilometrového okruhu na pláni mezi celnicí a hřbitovem (začátkem Ježíškovy cesty). Podmínky jsou na tomto okruhu velmi dobré. Na Ježíškově cestě je již stopa hodně uježděná a podkluzuje. Při bruslení je odraz na otevřených úsecích velmi těžký, zatímco v lese není sníh tolik namrzlý a svezení je zde lepší. Bohužel na trasách není dostatek sněhu na opětovnou úpravu rolbou.

Fotogalerie SEVERNÍ LOUKA, VYSOKÁ JEDLE 13.1.2022

Výborné podmínky pro běžecké lyžování panují na Nejdecku na loukách v okolí Vysoké Jedle (Severní louka – viz foto) a Vysoké Pece. Trasy jsou upravené na bruslení a tam kde to podmínky dovolují tak i na klasiku. Výrazně horší je situace na lesních cestách, kde zatím pro strojovou úpravu není dost sněhu.
Údržbu lyžařských tras v této oblasti zajišťuje TJ Radon Vysoká Pec – díky.

271812845_4622119417906823_6948670007764584862_n 271805766_4622119131240185_3480100604678899503_n

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 11.1.2022

FOTOGALERIE Chaloupky – Rolava – Jelení 11.1.2022

V noci na úterý proběhla první rozsáhlejší úprava stop v tomto roce – od Bublavy přes Rolavu, Vysokou Pec a Vysokou Jedli až po Horní Blatnou, Mílov a Boží Dar. Sněhu však stále není optimální množství a ne všude tak bylo možné vyříznout klasickou stopu. Na některých místech – zejména v nižších polohách a na sevřenějších lesních cestách je vrstva sněhu po utáhnutí rolbou minimální a ve stopě může být štěrk nebo hlína. Pomohlo by nám další sněžení, které nicméně výhledově přijít nemá. Ve srovnání se stavem před týdnem, kdy byly pláně zelené, jsou ale podmínky pro běžecké lyžování luxusní.

WEBKAMERY * MAPOVÝ PORTÁL KV KRAJE * FACEBOOKPOČASÍ

271715237_4614857975299634_1311627266147634857_n IMG-20220110-WA0005 IMG-20220110-WA0010 IMG-20220111-WA0001 IMG-20220111-WA0000 IMG-20220111-WA0002

ÚPRAVA LYŽAŘSKÝCH TRAS 10.1.2022

V noci na pondělí proběhla úprava lyžařských tras v okolí Vysoké Pece a v areálu Eduard. Skútrem je průběžně upravováno (na skate) osvětlené kolečko v Perninku v délce cca 1,7 km.
Rozsáhlejší úprava lyžařských tras je plánovaná na noc z pondělí na úterý, kdy vyjedou rolby z Jelení, Abertam i Božího Daru. V plánu je úprava většiny tras ve vyšších polohách vedoucích po zpevněných cestách a dle podmínek případně i dalších tras (např. Jelení – Chaloupky, magistrály k Bublavě atp.).
Vzhledem k silně podmáčenému terénu nebude zatím strojově upravena magistrála mezi Božím Darem a rozc. pod Špičákem (objízdná trasa vede přes Myslivny nebo po Špičácké cestě). O aktuálním stavu údržby Vás budeme informovat prostřednictvím těchto stránek a facebooku. Stav údržby můžete sledovat také na mapovém portálu Karlovarského kraje, případně na našich webkamerách, umístěných na magistrále a perninském kolečku.

Děkujeme všem subjektům, které údržbu aktuálně upravených lyžařských tras zajišťují:
– TJ Radon Vysoká Pec (okolí Vysoké Pece a Vysoké Jedle)
– LK Pernink (osvětlené kolečko v Perninku)
– Biatlonový spolek Eduard (areál Eduard)

uprava-stop-2022-01-10 640 - 2022-01-10T083448.160

STAV LYŽAŘSKÝCH TRAS 9.1.2022

Přes noc připadlo na horách dalších pár centimetrů sněhu, aktuálně (neděle ráno) poměrně vydatně sněží, přičemž sněžení by mělo trvat až do pondělního podvečera. Skútrem (bez přídavného zařízení) je projetý malý i velký okruh Ježíškovy cesty, na bruslení je pak ze sobotního večera upraveno kolečko v Perninku. Věříme, že po sněžení bude možné v noci na úterý upravit lyžařské stopy rolbami.

Foto: Velký okruh Ježíškovy cesty 9.1.2022 + snímky z webkamer
IMG-20220109-WA0000 IMG_20220109_082603 640 - 2022-01-09T090204.021 640 (4) (1) 640 (5) (1) 640 (6) (1)

Na lyžařských trasách ve vyšších polohách Krušných hor leží do 10 cm čerstvého sněhu, některá místa jsou nicméně vyfoukaná nebo podmáčená. Trasy jsou sjízdné s opatrností na starších lyžích. Pro strojovou údržbou (rolbami) zatím není dostatek sněhu.

Foto: Ježíškova cesta a magistrála u B. Daru 8.1.2022
IMG-20220108-WA0004 IMG-20220108-WA0005 IMG-20220108-WA0006IMG-20220108-WA0007 IMG-20220108-WA0010 IMG-20220108-WA0009

Předpověď počasí na následující dny (Boží Dar):
2022-01-08_092448

FOTOGALERIE (okolí B. Daru, Abertamy, Pernink) * WEBKAMERY
Okolí B. Daru/velký okruh Ježíškovy cesty 27.12.2021

Nejlepší podmínky pro běžkaře na české straně západního Krušnohoří jsou aktuálně na velkém okruhu Ježíškovy cesty. Na zpevněných cestách v okolí Božího Daru, Mysliven a Božídarského Špičáku leží souvislá sněhová pokrývka (umrzlý podklad s popraškem čerstvého sněhu) a trasy jsou obecně dobře sjízdné. Pozor na příjezd k Myslivnám po asfaltové cestě (Cínové stezce), kde je pouze tenká vrstva sněhu a prosvítá asfalt. Na části Janouškovy cesty (za Krmelcem směr Myslivny při výjezdu z lesa) jsou vyjeté koleje od nákladních aut. Další (tradičně) slabší místa jsou např. ve spodní části Špičácké cesty (za přístřeškem směrem k silnici) a na Kaffenberské cestě ve stoupání od silnice ke Krmelci.

Každopádně pokud si chcete před koncem roku ještě slušně zaběžkovat, je třeba do stopy vyrazit co nejdříve – už během úterka se začne oteplovat a podmínky se budou nejspíš rychle zhoršovat.

FOTOGALERIE

IMG_20211227_102600 IMG_20211227_104253IMG_20211227_093810 IMG_20211227_094204


Stav lyžařských tras 26.12.2021 (okolí Hřebečné)Stav lyžařských tras 17.12.2021

Po několikadenní oblevě leží na lyžařských trasách na hřebenech Krušných hor  slabá vrstva umrzlého sněhu. Strojová úprava stop není aktuálně možná ani v nejvyšších polohách. Trasy jsou s opatrností sjízdné pouze v nejvyšších polohách okolo 1000 m n. m. (na cestách leží rozšlapaný umrzlý sníh, místy bez sněhu). Na některých trasách je původní podklad bohužel navíc poničený průjezdem terénních vozidel (Jáchymovská spojka od abertamské silnice, Hřebečná – Mrtvý rybník,…). Nikterak příznivá není bohužel ani předpověď počasí na nadcházející dny.

Foto: Okolí Božího Daru a Hřebečné 17.12.2021
IMG_20211217_150251 IMG_20211217_150051 IMG_20211217_095923 IMG_20211217_095859 IMG-20211217-WA0010 640 - 2021-12-17T152341.242